Aktualności

Specjaliści mówią, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Badania we Wdzydzach

Paweł Orłowski podczas konsultacji
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

W Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich w sobotę, 15 lipca 2017 r. odbyła się akcja Pomorskie dla Zdrowie.

 

– Pomorskie dla Zdrowia to akcja skierowana do wszystkich mieszkańców i odwiedzających gości – mówił Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. –  Każdy, kto chce aktywnie spędzić czas zażywając kąpieli słonecznych, powinien przyjść do nas  i sprawdzić, jak zrobić to bezpiecznie.  To także okazja do spotkania ze świetnymi specjalistami, którzy pracują w pomorskich szpitalach.  Będzie można się od nich dowiedzieć o zdrowej diecie, profilaktyce cukrzycowej czy związanej z nowotworami – dodał Orłowski.

 

Jakie przeprowadzano badania?

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie wykonywali bezpłatne badania: ciśnienia krwi i poziomu cukru oraz na obecność gronkowca. Chętni mogli wziąć udział, w szczególnie ważnych latem, badaniach znamion czy konsultacjach dotyczących ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Specjaliści uczyli kobiety, jak prawidłowo, co miesiąc badać piersi. Można też było skorzystać z porad dietetyczno-żywieniowych. Odbyły się szkolenia i pokazy ratownictwa medycznego. Można też było dowiedzieć się. jak zostać szpitalnym wolontariuszem.

Wszystkie badania i konsultacje odbywały się podczas kiermaszu sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

Wydarzanie było organizowane przez samorząd województwa pomorskiego.

 

„Ważny jest aspekt edukacyjny i prozdrowotny"

–W związku ze wzrostem liczby  chorób nowotworowych, a wręcz ich  epidemią, proponujemy wstępną  ich profilaktykę – mówił  Piotr Duszyński, lekarz onkolog pracujący Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. – Ważny jest aspekt edukacyjny. Skupiliśmy się na profilaktyce czerniaka skóry i raka piersi. Trzeba wiedzieć, jak zapobiegać, jak zmniejszać ryzyko zachorowania na te nowotwory. Informujemy o pierwszych objawach, o tym, co może zaniepokoić i gdzie uzyskać pierwszą pomoc w razie choroby nowotworowej.  Badanie wstępne, które przeprowadzamy podczas jarmarku, mogą wskazywać na ile pilna jest sytuacja związana z wykonaniem badań i konsultacji lekarskiej celem dalszego pokierowania pacjenta. Ważny jest aspekt edukacyjny i prozdrowotny. To nasz cel – dodał lekarz. 

 

Następne badania w Brzeźnie

Kolejna  akcja Pomorskie dla Zdrowia odbędzie się na plaży przy molo w Gdańsku-Brzeźnie w niedzielę, 23 lipca 2017 r. Badania przeprowadza i porady udzielą pracownicy spółki  Copernicus.

Zobacz filmową relację z Pomorskiego dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich.

 

 

„Taka akcja powinna być na każdym jarmarku"

view szablon artykułu