Aktualności

Ptasie zakamarki Dolnego Miasta

Gdańskie Miniatury
Fot. Marta Kąkel

Uczestnicy Gdańskich Miniatur, 17 i 21 grudnia 2016 r. odwiedzą Dolne Miasto. Kluczem spaceru będą nazwy ulic związane z ptakami. Przewodniczka Ewa Czerwińska opowie również o historii dawnej łaźni miejskiej, konnych tramwajów, które jeździły kiedyś po dzielnicy, starym szpitalu i współczesnych muralach.

 

Gdańskie Miniatury to spacery edukacyjne w formie gry miejskiej z zagadkami. Raz w miesiącu z przewodniczką Ewą Czerwińską i portalem iBedeker.pl spacerują uczniowie szkół (obowiązują wcześniejsze zapisy) oraz, w soboty, wszyscy chętni. Można także wydrukować mapkę i informacje dostępne na stronie: Gdańskie Miniatury i spacerować samodzielnie. W listopadzie ukazała się druga publikacja podsumowująca spacery Gdańskich Miniatur szlakami stylów architektonicznych w roku 2015/2016. Można ją pobrać ze strony internetowej i otrzymać bezpłatnie w Instytucie Kultury Miejskiej.

„W  trakcie grudniowego spaceru Gdańskich Miniatur odwiedzimy niezwykłą dzielnicę. Kiedy na Głównym i Starym Mieście budowano wspaniałe kościoły i ratusze, a mieszczanie wznosili piękne kamieniczki, tutaj rosły jeszcze drzewa i rozciągały się łąki, na których pasterze wypasali swoje stada. Zakładano sady i ogrody pełne jabłoni, grusz i śliw. Dzielnica była bardzo spokojna, nieliczne domy i dworki otaczała zieleń. Ponieważ teren był podmokły, wykopano kilka kanałów, w których zbierała się woda. Aby dojść do sąsiada, trzeba było pokonać nawet kilka mostków. Wszystko zmieniło się w XIX w., kiedy z powodu braku miejsca w innych dzielnicach, zaczęto tu wznosić fabryki. Zasypano kanały, dzięki czemu powstały szerokie ulice, wzdłuż których budowano kamienice i domy dla pracowników pobliskich zakładów. Dzielnica przestała przypominać wielki ogród. Więcej informacji na temat poszczególnych budynków oraz ludzi, którzy tu mieszkali i pracowali, poznamy podczas spaceru" – mówi Klaudiusz Grabowski, autor scenariuszy wędrówek edukacyjnych po gdańskich dzielnicach.

 

Tajemnice gdańskich uliczek. Ptasie zakamarki – Dolne Miasto – spacer dla rodzin i grup nieformalnych

  • 17 grudnia 2016 r. sobota, godziny: 11.00, 12.30, 14.00
  • miejsce spotkania: 11.00, 14.00 – ul. Jaskółcza 1: godz. 12.30 – ul. Łąkowa 4
  • kategoria wiekowa: najmłodsi uczestnicy powinni mieć minimum 11 lat
  • czas trwania: około 1,5 godziny
  • koszt: bezpłatne
  • Na spacer nie mogą zapisywać się osoby niepełnoletnie bez opieki. Spacer w trakcie jego przebiegu będzie fotografowany i filmowany. Relacja ze spaceru ukaże się na portalu iBedeker.

 

Tajemnice gdańskich uliczek. Ptasie zakamarki – Dolne Miasto – spacer dla szkół

  • 21 grudnia 2016 r., środa, godziny: 10.00, 11.30, 13.00
  • kategoria wiekowa: szkoły podstawowe (od klas IV) – klasy ponadgimnazjalne

Zobacz: Gdańskie Miniatury

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności