Aktualności

Solidarni z Mongolią

$image_alt
Fot. mat. prasowe ECS

Czy uwierzysz, że polscy opozycjoniści eksportowali demokrację do Mongolii? Warto zobaczyć fotograficzny zapis tej pasjonującej historii, projekcję filmu dokumentalnego i posłuchać debaty o mongolskiej drodze do demokracji. W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, 20 marca 2015 r. będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Solidarni z Mongolią". Ekspozycję można oglądać do 27 marca.

Ćwierć wieku temu w sercu Azji Środkowej – Mongolii, leżącej między dwoma wielkimi państwami komunistycznymi – Związkiem Radzieckim i Chińską Republiką Ludową, zwolennicy demokracji zapoczątkowali obalanie panującego przez prawie 70 lat reżimu komunistycznego. Kiedy w Polsce już od 4 miesięcy władzę sprawował rząd pod kierownictwem Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego po wojnie niekomunistycznego premiera, 10 grudnia 1989 r. – ogłoszono powstanie Mongolskiego Związku Demokratycznego. W wyniku kolejnych pokojowych protestów, pierwszego w dziejach Mongolii publicznego strajku głodowego (7–9 marca 1990) oraz silnego poparcia społecznego, udało się nakłonić ówczesne władze do ustępstw, wykreślenia z konstytucji zapisów o przewodniej roli partii, a w konsekwencji do pierwszych wielopartyjnych wyborów (lipiec 1990).

Inspiracją dla młodych przywódców mongolskiego ruchu demokratycznego były wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie w Polsce, a jednym ze wzorów – działalność polskiej „Solidarności". Mongolscy demokraci nawiązali współpracę z działaczami „Solidarności", szczególnie regionu Mazowsze. Polscy opozycjoniści nie tylko dzielili się doświadczeniem, ale i wspierali mongolskich demokratów materialnie oraz logistycznie. Z Polski wysłano np. grupę szkoleniowców, którzy w darze zabrali ze sobą niezbędny sprzęt drukarski, m.in. powielacze i sita drukarskie.

Na plakatach i ulotkach wyborczych mongolskiej demokracji pojawił się znak „Solidarność", symbol walki o wolność. Mongołowie doceniają polski wkład w szerzenie demokracji. Polscy działacze zostali uhonorowani przez władze wysokimi odznaczeniami, a wiele przyjaźni z tamtych czasów przetrwało do dziś. 

autor tekstów: dr Jan Rogala (Uniwersytet Warszawski)

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Solidarni z Mongolią

Solidarni z Mongolią
Бид Монголчуудтай эв санаа нэгтэй

 wernisaż – 20 marca 2015 r., piątek, godz. 15.30–16.00

  • godz. 15.30–16.00 – uroczyste otwarcie wystawy „Solidarni z Mongolią", udział zapowiedzieli Zandaakhuu Enkhbold – przewodniczący Wielkiego Churału Państwowego Mongolii, Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Adiya Ganbaatar – ambasador Mongolii w Polsce
  • godz. 16.00–17.00 – projekcja filmu dokumentalnego „8 i pół", reż. Jambyn Solongo oraz krótka debata poświęcona mongolskiej drodze ku demokracji

 wystawa czynna od 20 do 27 marca 2015 r. w godz. 10.00–18.00
Europejskie Centrum Solidarności
pl. Solidarności 1, wejście przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
Gdańsk

 W ogrodzie zimowym ECS stanie oryginalna mongolska jurta, wewnątrz niej posłuchać będzie można pieśni mongolskich opozycjonistów - jurta eksponowana będzie tylko do 24 marca.

Wstęp – wolny

Więcej:

Opr. BMG

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości