Aktualności

Solidarity of Arts – święto sztuki

$image_alt
Fot. źródło: www.solidarityofarts.pl

Tak jak co roku, najwybitniejsi polscy i zagraniczni twórcy przybywają do Gdańska, by wspólnie realizować oryginalne projekty najwyższej artystycznej próby. Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Europejskie Centrum Solidarności, Polska Filharmonia Batycka oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mają zaszczyt i przyjemność po raz siódmy zaprosić na sierpniowe święto sztuki wysokiej na Pomorzu. Początek 14 sierpnia 2015 r.

Organizatorzy mają nadzieję, że zarówno nowości, jak i stałe punkty programu, spełniają obietnicę najwyższej jakości artystycznej. Oprócz tradycyjnego wieczoru rozdania Nagród Prezydenta Miasta Gdańska oraz koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (w tym roku trzy światowe premiery utworów Pawła Pudło, Pawła Łukaszewskiego i Enjotta Schneidera), na uwagę w  programie zasługuje pokaz specjalny nagrodzonego na tegorocznym Berlinale filmu Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy pt. „Performer" w Europejskim Centrum Solidarności. 

SofA – trzy światowe premiery na Ołowiance

W tej edycji wszyscy głodni wysokiej sztuki będą mogli uczestniczyć aż w trzech koncertach. Dwa z nich będą miały miejsce na Scenie Plenerowej Filharmonii, a ostatni odbędzie się na Sali Koncertowej PFB.      

Pierwszy z koncertów festiwalowych – „Swing+" – rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 20.30. Na trzech scenach wystąpią wybitni zagraniczni jazzmani, tacy jak: Kurt Elling, Patti Austin, WDR Big Band, a z Polski: Stanisław Soyka, Hanna Banaszak, Ewa Bem czy wokalistka jazzowa ceniona za swoją twórczość na arenie międzynarodowej – Aga Zaryan. Sierpniowy koncert będzie nie tylko świętem jednej z najwcześniejszych i najbardziej radosnych er jazzu, ale również przypomnieniem ponadczasowych polskich przebojów swingowych.

Kolejne widowisko „Górecki+" (16 sierpnia, godz. 20.00) to nowość programowa SofA. Propozycja muzyki klasycznej najwyższej próby w plenerze w wykonaniu prawdziwych wirtuozów i przyjaciół festiwalu, którzy w repertuarze klasycznym jeszcze na nim nie występowali. Publiczności zaprezentują się: najlepszy polski pianista Leszek Możdżer, najlepszy polski tercet akordeonowy Motion Trio, najlepszy polski jazzowy zespół smyczkowy Atom String Quartet oraz jedyny polski zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego, Mariusz Patyra. Ukoronowaniem koncertu będzie wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (po raz pierwszy w Gdańsku!) jednego z najbardziej wyczekiwanych utworów ostatnich lat, IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.

Po raz kolejny założenia inscenizacyjne widowiska wpisują się w ideę festiwalu Solidarity of Arts, znowu przestrzeń miejską Gdańska wypełni sztuka najwyższej próby i tysiące jej wspaniałych fanów. 

Solidarity of Arts - plakat

W niedzielę, 23 sierpnia o godz. 19.00, w Sali Koncertowej Filharmonii, odbędzie się także koncert pt. „Gwiazdy prezentują światowe premiery". Będzie to okazja, by po raz pierwszy wysłuchać kompozycji „War Horns", koncertu na dziesięć waltorni Pawła Pudło, będącej pokojowym przesłaniem dla ofiar konfliktów zbrojnych na całym świecie, „Arioso", koncertu na flet i organy Pawła Łukaszewskiego oraz „Prophecy – the Four Horsemen of the Apocalypse" Enjotta Schneidera, który osobiście stanie przy pulpicie dyrygenckim. Utwór Schneidera jest dedykowany Gdańskowi.  

Bilety:
Na Scenę Plenerową wstęp wolny poza strefą golden circle; w strefie golden circle (najbliżej scen) – wstęp płatny.

  • 5 zł na „Swing+" 
  • 6 zł na „Górecki+"

Dostępne na: eventim.pl/swingplus, w stacjonarnych punktach sprzedaży sieci Eventim oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (tel. 58 320 62 62), filharmonia.gda.pl, bilety24.pl.

  • 11-30 zł na „Gwiazdy prezentują światowe premiery"

Dostępne na: filharmonia.gda.pl, bilety24.pl oraz w kasach Filharmonii Bałtyckiej (tel. 58 320 62 62)

Specjalny pokaz festiwalowy filmu pt. „Performer" Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy

 

Wszystko o Solidarity of Arts na: www.solidarityofarts.pl

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności