Aktualności

Smalec ze skwarkami

Składniki:
  • 1 kg słoniny (słonina na smalec pozyskana z własnej hodowli trzody chlewnej, karmionej tradycyjnymi paszami z gospodarstwa, a więc ziemniakami, burakami i zbożami. Mięso z takiego tuczu ma wyjątkowy smak i zapach, jest smaczne, niemal słodkie),
  • 4 cebule z własnego ogrodu,
  • 4 jabłka,
  • pieprz,
  • sól.         
Uwagi:

Metody potwierdzające 25-letni okres wytapiania smalcu ze słoniny znajdują swoje odzwierciedlenie m.in. w wydawnictwie „Poradnik gospodyni" wydanie III, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1979. Zamieszczono tam przepis na przechowywanie tłuszczu: „Część słoniny i boczku można nasolić, a następnie uwędzić. Sadło i część słoniny, którą przeznacza się do kraszenia potraw, lepiej jest przechowywać po wytopieniu tłuszczu. Do stopienia  należy słoninę drobno pokroić lub przepuścić przez maszynkę, a następnie ogrzewać mieszając do lekkiego zrumienienia skwarek. Tłuszcz zlewać najlepiej do suchych czystych garnków kamiennych i po zastygnięciu zawiązać papierem".

O tradycyjnej kuchni kaszubskiej informuje nas Wiesława Niemiec w książce pt: „Ó tim, jak przóde lat Kaszëbi warzële, Gawędy o dawnej kaszubskiej kuchni" z 2004 r. W publikacji zamieszczona jest receptura „Szmúlt ze szpĕrkama"/Smalec ze skwarkami: „W każdym domu kaszubskim smalec wytapiano ze świeżej słoniny przy okazji świniobicia. Był właściwie podstawą zapasów spożywczych. W każdej spiżarni musiał stać garnek kamienny ze smalcem i skwarkami. Drobniutko pokrojoną słoninę wytapiano w rondlu na niewielkim ogniu, tak żeby „ i pianka była, i skraweczki dochodziły równo". W odpowiednim momencie należało dodać posiekanej cebuli, jeśli ktoś lubił, to kilka ząbków czosnku dla zapachu. Często mieszano. Kiedy skwarki nabrały złotego koloru, garnek zdejmowano z ognia, dodawano starty w rękach majeranek, odrobinę pieprzu i soli do smaku. Przelewano smalec do naczyń, ustawiano w chłodzie do wystudzenia, od czasu do czasu mieszano, aby skwarki nie opadły na dno. Niektóre gospodynie cedziły smalec, mieliły skwarki, które służyły jako tłuszcz do potraw. Pajda chleba ze smalcem to ratunek dla głodnego i pokusa dla obżartucha." Trudność: Prosty


Archiwum wiadomości

Smaki regionu

Pieką rogale z lawendą i mają sposób na marynowanego dorsza. Nowi członkowie Sieci Regionalnego Dziedzictwa [GALERIA]

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego to utworzona 11 lat temu w Szwecji organizacja, która ma za zadanie ułatwić mieszkańcom dostęp do regionalnej żywności. Do sieci, 12 lutego 2019 r. dołączyło ośmiu nowych członków z Pomorza. Są wśród nich m.in. kawiarnia z Gdańska, Gospoda ze Swołowa oraz gospodarstwa rolne i agroturystyczne produkujące tradycyjną żywność.

Dziedzictwo Kulinarne - Pomorskie

Logo „Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie" potwierdza, że żywność nim oznaczona ma najwyższą jakość i została przygotowana z surowców pozyskanych na Pomorzu, na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod

Truskawka kaszubska świętuje już ponad 40 lat. Miłośnicy kaszëbsczi malënë tradycyjnie spotkają się na Złotej Górze

Wśród atrakcji Truskawkobrania są najsmaczniejsze truskawki, konkursy kulinarne, wybory miss, zabawy dla dzieci, rewia taneczna oraz koncerty gwiazd – Natalii Szroeder i Kamila Bednarka. W sobotę 7 lipca 2018 r. warto wybrać się na Złotą Górę w okolicy Brodnicy Górnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


Coraz więcej dużych sieci handlowych chce sprzedawać pomorskie produkty ekologiczne i tradycyjne. Wytwórcy: „Ważne, by nie stracić na jakości”

Już 51 wytwórców tradycyjnych produktów z Pomorza należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Żywność oznaczona logo ESRDK ma najwyższą jakość i została przygotowana z surowców pozyskanych na Pomorzu na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod.

Piwowarzy, wytwórcy serów, restauratorzy. Nowi członkowie Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego [GALERIA]

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego to utworzona 10 lat temu w Szwecji organizacja, która ma ułatwić mieszkańcom dostęp do regionalnej żywności. Do Sieci, 13 lutego 2018 r. dołączyło 10 nowych członków z Pomorza. Są wśród nich m.in. restauracje z Sopotu, browar z Kościerzyny i gospodarstwa rolne i agroturystyczne produkujące tradycyjną żywność.

Żywność z Pomorza bryluje wśród polskich produktów lokalnych. Pomorskie na targach żywności [GALERIA]

Wyróżnienia m.in. dla serów, dań rybnych, pieczywa oraz pierogów świadczą o ogromnym potencjale pomorskiej kuchni tradycyjnej. Marszałek docenił lokalnych wytwórców.

Unijna ochrona żywności regionalnej

Pierwszym w województwie pomorskim produktem rolnym chronionym przez Unię Europejską jest truskawka kaszubska – kaszëbskô malëna