Aktualności

Smaki Pomorza na „Dominiku”

$image_alt
Fot. Karolina Nowik-Malcharek

Na Jarmarku św. Dominika, w specjalnym pawilonie przygotowanym przez Urząd Marszałkowski przy ul. św. Ducha, mieszkańcy i turyści codziennie kosztują lokalnych przysmaków i spotykają się z artystami. Podczas konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego gotował sam skarbnik województwa Henryk Halmann.

Dzień po otwarciu jarmarku, 28 lipca 2013 r., odbył się konkurs na najlepszy produkt regionalny oraz najlepszą potrawę regionalną. Wzięli w nim udział producenci, kucharze i koła gospodyń wiejskich z całego województwa, a także członkowie Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
 

Poza konkursem do regionalnej kuchni zajrzał skarbnik województwa pomorskiego Henryk Halmann, ale nie jako gość – nie zawahał się stanąć przy garnkach.

Z pomocą pań z koła gospodyń wiejskich w Chwaszczynie gotował znaną na Kaszubach zupę brzadową, wpisaną na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego.

 

Marszałek Mieczysław Struk 
w trakcie przyrządzania sałatki śledziowej
Fot. Rafał Baranowski

 

– Kuchnia Pomorza jest tak charakterystyczna i przede wszystkim smaczna, że z przyjemnością wziąłem udział w tym pokazie – mówi Henryk Halmann. – Jarmark św. Dominika, kiedy przyjeżdża do nad mnóstwo gości z całej Polski, Europy, a nawet innych kontynentów, jest najlepszą okazją do jej popularyzowania.

Podczas gdy skarbnik województwa zmagał się z zupą, uczestników konkursu oceniało jury w składzie:

 • Barbara Maciejewska – etnograf z Muzeum Narodowego w Gdańsku
   
 • Anna Szreder – tester kulinarny Radia Gdańsk
   
 • Przemysław Formela – szef kuchni hotelu Kozi Gród w Pomlewie

 

Fot. Karolina Nowik-Malcharek

Konkurs rozegrano w czterech kategoriach, w każdej zaprezentowano po pięć wyrobów. Ostatecznie Bursztynowe Laury Marszałka Województwa Pomorskiego odebrali:

 • Andrzej i Brygida Kąkolowie z Mojuszewskiej Huty za​ czarny salceson ozorkowy (kategoria produkty pochodzenia zwierzęcego)
 • Małgorzata Brunka z Koła Gospodyń Wiejskich w Skorzewie za żur z Kaszub (produkty pochodzenia roślinnego)
   
 • Sebastian Wawszczak z Pomorskiego Browaru Tradycyjnego (browar kontraktowy Browaru Gościszewo k. Sztumu) za piwo Starogdańskie (napoje regionalne)
 • Barbara Michalak z Gospodarstwa Rolnego „Od Kaszuba" w Żurominie, pow. kartuski, za chleb żytni na zakwasie z kozim mlekiem (inne produkty regionalne

Za najlepszą potrawę regionalną uznano roladę z jelenia z farszem z dziczyzny przygotowaną przez Adama Pozorskiego, który prowadzi „Agroturystykę pod Jeleniem" w Wirtach, pow. Starogardzki.

 ​​Fot. Karolina Nowik-Malcharek 

Oprócz Bursztynowych Laurów Marszałka Województwa Pomorskiego, zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu – nagrody rzeczowe i dyplomy. Laureatów uhonorowała także Agencja Rynku Rolnego, która przyznała wyróżnienia za najciekawszą prezentację produktów Kołu Gospodyń Wiejskich Pączewo (nalewka z kwiatów czarnego bzu) i KGW Czernin (jabłko czernińskie).

 

 

 

Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, na jarmarku uczył się zdobienia przedmiotów techniką decoupage'u, wykorzystując wzory ludowe
Fot. Karolina Nowik-Malcharek 

 

 

 

Ludmiła Je​zierska

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka