Aktualności

Atrakcyjne otwarcie stadionu lekkoatletycznego i rugby w Gdańsku

Stadion lekkoatletyczny i rugby
Stadion lekkoatletyczny i rugby. Fot.materiały prasowe organizatora

Arena sportowa z boiskiem do gry w rugby i piłkę nożną, bieżnie, urządzenia lekkoatletyczne, boisko treningowe to tylko niektóre z efektów modernizacji dawnego boiska Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej. Uroczyste otwarcie nowego gdańskiego stadionu lekkoatletycznego i rugby przy al. Grunwaldzkiej 244 odbędzie się w sobotę, 22 października 2016 r.

Otwarciu stadionu towarzyszyć będą obchody 60-lecia działalności gdańskiego klubu rugby – R.C. Lechia Gdańsk. W ramach jubileuszu odbędzie się na mecz, w którym gdańszczanie podejmą sopockie Ogniwo. Rozegrane zostaną również turnieje młodzieżowe – Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Rugby 7 oraz ogólnopolski turniej rugby dzieci i młodzieży. Wszystkie mecze będzie można obejrzeć bezpłatnie. W niedzielę zaś rugbyści zapraszają na godz. 14.30, kiedy to rozegrany zostanie półfinał mistrzostw Polski w dyscyplinie olimpijskiej Rugby 7 kadetów i juniorów. Główne uroczystości jubileuszu 60-lecia zaplanowano w sobotę, na godz. 16.30.

Wśród zaproszonych gości znalazły się olimpijki Anna Rogowska oraz Paulina Guba

Podczas festynu rodzinnego, który rozpocznie się o godz. 12.00, nie zabraknie sportowych atrakcji. Przed oficjalną ceremonią otwarcia ponad 100 młodych lekkoatletów z Gdańska oraz województwa zaprezentuje się zgromadzonej publiczności w konkurencjach królowej sportu. Kolejny blok zaplanowany został w przerwie meczu. Na rzutniach pojawią się oszczepnicy. Uczestnikami będą czołowi polscy zawodnicy z mistrzynią świata juniorów z 2016 r. Klaudią Maruszewską na czele. Pokazom sportowym towarzyszyć będzie miasteczko lekkoatletyczne z zabawami w ramach programu Lekkoatletyka dla każdego.

Program inauguracji stadionu:

22 października, sobota

 • godz. 10.00-13.45 – turnieje obchodów 60-lecia R.C. Lechia Gdańsk
  Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Rugby 7
  ogólnopolski turniej rugby dzieci i młodzieży
 • godz. 12.00-17.00 – festyn rodzinny – atrakcje dla dzieci
 • godz. 13.45-14.00 – zawody w ramach programu Lekkoatletyka dla każdego
 • godz. 14.00-14.30 – uroczyste otwarcie stadionu z udziałem Prezydenta Gdańska
 • godz. 14.30-15.10 – pierwsza połowa meczu rugby Ogniwo Sopot – R.C. Lechia Gdańsk
 • godz. 15.10-15.30 – przerwa w meczu – Lekkoatletyka dla każdego z udziałem znanych lekkoatletów
 • godz. 15.30-16.10 – druga połowa meczu rugby Ogniwo Sopot – R.C. Lechia Gdańsk
 • godz. 16.30 – uroczyste obchody 60-lecia R.C. Lechia Gdańsk    

23 października, niedziela

 • godz. 14.30 – półfinał Mistrzostw Polski w dyscyplinie olimpijskiej Rugby 7 kadetów i juniorów

Historia stadionu

Stadion przy al. Grunwaldzkiej 244 powstał w ramach modernizacji dotychczas funkcjonującego boiska należącego do Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej. Teraz administrowanie obiektem przejmie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

– To długo wyczekiwana inwestycja, jeden z nielicznych na Pomorzu obiektów o tak wysokim standardzie. Cieszymy się, że gdańscy lekkoatleci oraz rugbyści otrzymają najwyższej klasy, uniwersalny stadion, który będzie służył przede wszystkim młodzieży – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR.

Z obiektu korzystać będą mogły wszelkie podmioty –szkoły, kluby, związki sportowe, osoby indywidualne itd. W związku z ograniczoną dostępnością uwarunkowaną zapisami gwarancji priorytetowo będą traktowane konkurencje lekkoatletyczne i rugby, a boisko ze sztuczną murawą będzie mogło być wykorzystywane przez szkoły w ramach WF. Możliwość organizowania imprez najwyżej rangi - mistrzostw Polski itp. pojawi się po wybudowaniu etapu II – zaplecza szatniowo-sanitarnego.

Wyposażenie stadionu

Całość inwestycji obejmuje:

 • arenę sportową z boiskiem do gry w rugby i piłkę nożną o wymiarach 64 x 102 m o nawierzchni naturalnej z oświetleniem sportowym z sektorami dla rozgrywania konkurencji rzutowych,
 • bieżnię okrężną 8-torową o dystansie 400 m oraz bieżnię prostą 8-torową o dystansie 100 i  110 m,
 • urządzenia lekkoatletyczne na arenie sportowej tj.: dwie rzutnie do pchnięcia kulą, rów z wodą, dwie rzutnie do rzutu oszczepem, rzutnię do rzutu dyskiem i młotem, dwie skocznie do skoku wzwyż, dwie skocznie do skoku o tyczce, dwie skocznie do skoku w dal i trójskoku,

profesjonalny system pomiaru czasu

 • boisko treningowe o nawierzchni z trawy syntetycznej o wymiarach 30 x 60 m do gry w piłkę nożną z oświetleniem sportowym oraz bieżnię prostą przy boisku o dystansie 60 m,
 • trybuny dla 924 widzów oraz 12 miejsc dla widzów niepełnosprawnych wraz z osobami towarzyszącymi (opiekunami),
 • tablicę wyników,
 • parking dla 3 autokarów, 68 samochodów osobowych, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Koszt inwestycji wyniósł 12.172.095,89 zł, z dofinansowaniem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki  w wysokości 4.539.600 zł.

Otwarcie nowego Gdańskiego Stadionu Lekkoatletycznego i Rugby

 • 22-23 października 2016 r., sobota-niedziela
 • al. Grunwaldzka 244
 • Gdańsk

Zobacz: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Gdańsku

otwarcie stadionu_plakat

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości