Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e6a937a0-612c-4feb-90e0-762903793b15.jpg Skąd pochodzi siena palona? O architekturze włoskiego miasta opowie w IKM dr Jacek Bielak

Skąd pochodzi siena palona? O architekturze włoskiego miasta opowie w IKM dr Jacek Bielak

Siena

Jak władze poradziły sobie z zagospodarowaniem trudnego górzystego terenu? Wykład o Sienie będzie próbą zrozumienia niepowtarzalnego piękna tego miasta z punktu widzenia historii jego architektury i urbanistyki. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 11 kwietnia 2018 r. Wstęp – wolny.

 

Jest kolor, który malarze określają jako siena palona. Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję zwiedzić Sienę nigdy nie zapomną barwy jej dachów. Miasto kontemplowane ze szczytów Museo del Duomo czy wieży katedry budzi ciekawość. Jest niewątpliwie wyjątkowe w europejskiej panoramie miast.

 

Oaza ciszy i spokoju

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu z Miasta, mity, mistyfikacje. – Wykład o Sienie będzie próbą zrozumienia niepowtarzalnego piękna tego miasta z punktu widzenia historii jego architektury i urbanistyki – mówi Jacek Bielak. – Chodzi o odpowiedź na pytanie, w jaki sposób budowniczowie i władze miejskie poradziły sobie z zagospodarowaniem trudnego, bardzo górzystego terenu. Na czym polega odrębność Sieny i jej zdolność do godzenia rzesz współczesnych turystów z wrażeniem przytulności, ciszy i spokoju, jakie wynosimy po choćby krótkotrwałym pobycie w tym pięknym miejscu? Odpowiedź wymagać będzie przyjrzenia się historii zabudowy Sieny, jej architekturze i poddania analizie sposobu ukształtowała się struktury urbanistycznej tego miasta – dodaje Bielak.

Jacek Bielak – historyk sztuki i tłumacz. Od 2009 r. jest adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się sztuką Gdańska oraz dziejami modernizacji miast europejskich. Najnowsze zainteresowania dotyczą badań nad mecenatem medycejskim w XVII w.
 

Miasta mity mistyfikacje – to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są twory przestrzenne, struktury urbanistyczno-architektoniczne, również jako obszary nawarstwień kulturowych, historycznych i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca – obrosłe mitami i uwikłane w historię. Podczas wykładów będzie można poznać: Łódź, Maltę i Gozo, Bolonię, Barcelonę, Sienę czy Władywostok. 

Kurator cyklu, Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

 

Harmonogram wykładów Miasta mity mistyfikacje:

  • 30 maja 2018 r., środa, godz. 19.00, Bosfor Dalekiego Wschodu, czyli o architekturze Władywostoku, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
  • 13 czerwca 2018 r., środa, godz. 19.00, Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej, prof. Andrzej Woziński, Uniwersytet Gdański

 

Siena  idealna struktura urbanistyczna – wykład doktora Jacka Bielaka

  • 11 kwietnia 2018 r., środa, godz. 19.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Trag 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.