Aktualności

Siedziba PODR i centrum pszczelarstwa w Lubaniu

$image_alt
Fot. PODR

24 lipca 2013 r. w Lubaniu z roboczą wizytą gościł Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Głównym celem spotkania było omówienie planów związanych z przeniesieniem siedziby Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Gdańska do Lubania.

W spotkaniu oprócz Ryszarda Świlskiego uczestniczyli również dyrektor PODR Aleksander Mach oraz starosta powiatu kościerskiego Piotr Lizakowski.
 
Podczas wizyty poruszano tematy związane z aktualnym stanem prac zmierzających do powstania nowej siedziby PODR oraz planami inwestycyjnymi związanymi z rozbudową i modernizacją pasieki w Lubaniu.
 
Kolejnym punktem spotkania była wizytacja nieruchomości, które na mocy uchwały Rady Powiatu Kościerskiego zostały przekazane na rzecz samorządu województwa pomorskiego. Warto przypomnieć, że według przygotowanej koncepcji w Lubaniu, oprócz siedziby PODR, mają powstać Pomorskie Centrum Innowacji Rolniczych oraz Ośrodek Szkoleniowy Nowoczesnych Technologii Rolniczych.
 
Końcowym punktem programu była wizyta w pasiece hodowlanej, podczas której gościom przedstawiono plany związane z modernizacją budynku pasieki. Ich realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Docelowo budynek będzie spełniał wymogi sprzedaży bezpośredniej. Powstanie również sala wykładowa do prowadzenia szkoleń dla pszczelarzy. Kolejną inicjatywą będzie utworzenie Pomorskiego Centrum Pszczelarskiego. W ramach działalności centrum, pasieka pokazowa PODR w Lubaniu będzie prowadziła program hodowlany.
 
Podczas spotkania poruszono również tematy ściśle związane z hodowlą matek pszczelich oraz prowadzeniem gospodarki pasiecznej w naszych warunkach klimatycznych i pożytkowych, które należą do jednych z najtrudniejszych w Polsce.
 
Jak zapewnia dyrektor Aleksander Mach, w najbliższych tygodniach odbędą się kolejne rozmowy w tej ważnej i istotnej sprawie.
 

Ewelina Bielecka, PODR

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka