Ser pleśniowy typu camembert Słupski Chłopczyk

Przygotowanie:
Produkcję sera pleśniowego typu camembert Słupski Chłopczyk rozpoczęto w 1925 roku w mleczarni w Słupsku. Przynosił on miastu nie tylko zyski, ale i sławę. Już sama nazwa Stolper Jungchen była wystarczająco dobrym chwytem promocyjnym dla miasta. Był najsłynniejszym produktem ówczesnej mleczarni – stanowił 75 proc. ogólnej produkcji słupskich serów, wśród których były też Camembert, Rahmkase, Romadur i sery twarogowe.
Logo Słupskiego Chłopczyka nie zmieniało się od początku jego produkcji. Na niebiesko-granatowej etykiecie pokazany jest wizerunek wędrującego chłopca odzianego w czerwony surdut i czerwony beret. W prawej ręce niesie długi kostur, a w lewej duży krążek sera, na którym widać taki sam obrazek. W tle widoczne są nieco rozmyte kontury słupskich zabytków. Opuszczający mury grodu nad Słupią chłopiec jednoznacznie kojarzy się z wędrowcem, który niesie w świat produkt ze Słupska i symbolizuje eksport tego znakomitego sera.
Produkt osiągnął tak wysoką popularność, że już w latach dwudziestych XX wieku układano o Słupskim Chłopczyku wierszyki i wydawano pocztówki miasta, na których głównym elementem był właśnie ser. Był też sztandarowym produktem na wystawie EXPO w 1927 roku w Paryżu, gdzie został nagrodzony Złotym Medalem i Krzyżem Zasługi. Później również zdobywał wiele nagród i wyróżnień dzięki swoim niepowtarzalnym walorom smakowym.
Po wojnie produkcję sera przeniesiono do Bawarii w Niemczech, gdzie jest wytwarzany przez spadkobierców dawnego współwłaściciela słupskiej mleczarni.
Dzięki staraniom słupskiego magistratu, którym udało się zdobyć licencję na wyrób, po ponad 60 latach słynny ser pleśniowy Słupski Chłopczyk powrócił na tereny Polski. Produkcja ruszyła w 2007 roku w małej mleczarni Ser-Milk w Zieliniu w pobliżu Słupska.


Uwagi: Na liście produktów tradycyjnych od 9 października 2008 r.

Trudność: Prosty