Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/34ef707f-a353-43a6-a656-c8e75eb532f0.jpg Selenia dokładnie i precyzyjnie zdiagnozuje pacjentki. Szpital Morski im. PCK w Gdyni ma nowy mammograf 3D

Selenia dokładnie i precyzyjnie zdiagnozuje pacjentki. Szpital Morski im. PCK w Gdyni ma nowy mammograf 3D

Nowy mammograf w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Bardziej precyzyjny i umożliwiający dokładną ocenę granic znalezionych zmian i ich precyzyjną lokalizację. Taki jest najnowszy mammograf 3D, który działa w gdyńskim szpitalu.

 

Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, funkcjonujący w ramach spółki Szpitale Pomorskie, wzbogacił się o nowoczesny sprzęt medyczny. W uroczystym oddaniu do użytku sprzętu, 15 czerwca 2018 r. wziął udział wicemarszałek Wiesław Byczkowski.
 

Bardzo precyzyjny obraz

Aparat mammograficzny Selenia Dimensions  to najnowsza technologia cyfrowa w obrazowaniu piersi w porównaniu z konwencjonalną mammografią. Ma możliwość skanowania z tomosyntezą, czyli mammografią trójwymiarową.

– Cieszymy się, że dzięki temu mammografowi uda się wykonywać badania na najwyższym poziomie, co pozwoli na bardzo dokładną diagnostykę, a co za tym idzie, szybsze doprecyzowanie rodzaju choroby – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich.

Mammografia 3D to nowe, skuteczne narzędzie w diagnostyce nowotworów piersi. Technika ta pozwala na wykrycie zmian nowotworowych w piersiach, których nie jest w stanie dokonać tradycyjna mammografia. Umożliwia również dokładną ocenę granic znalezionych zmian i ich precyzyjną lokalizację. W przypadku tomosyntezy można zredukować ucisk, co wiąże się z mniejszym dyskomfortem dla pacjentki. Aparat będzie również używany do dodatkowej diagnostyki piersi, takiej jak ucisk, powiększenie, używając mobilnego fotela biopsji mammotomicznej lub lokalizacji zmian (harpunowania). 

– Cieszę się, że Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni ma nowy mammograf. Zakup sprzętu to wyraz konsekwentnie prowadzonej przez samorząd województwa pomorskiego polityki. Chcemy, aby nasi pacjenci byli badani sprawnie i nowoczesnym sprzętem, który szybko daje wynik, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości umożliwia wdrożenie kompleksowego leczenia – mówi wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

– Wsparcie szpitala przez kilka podmiotów jest wyrazem troski o bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców, szczególnie, że u pań z regionu pomorskiego rak piersi zajmuje pierwsze miejsce, a zapadalność na tę chorobę ciągle wzrasta – dodaje członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski. 

– W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni w 2017 r. wykonano prawie pięć tysięcy mammografii, a do kwietnia bieżącego roku ponad 1,4 tys. badań – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich. W Polsce jest tylko kilka podobnych i tak nowoczesnych urządzeń. Działają m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, a od niedawna także w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku.

 

Ile kosztował?

Mammograf wraz z montażem kosztował prawie 1,5 mln zł. Środki pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, samorządu województwa pomorskiego, budżetu państwa oraz spółki Szpitale Pomorskie. Sprzęt był kupiony w 2017 r. w związku z realizowanym przez Szpitale Pomorskie projektem Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Szpitali Pomorskich sp. z o.o. w celu zapewnienia kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 7, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.2.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.