Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/725e4443-637a-477b-9893-fb84d385c9f9.jpg Same Suki i Kurna Chata, pisanie gęsim piórem, ucieranie tabaki, heklunki i koronki oraz… coś dla zdrowia. 45. Jarmark Wdzydzki

Same Suki i Kurna Chata, pisanie gęsim piórem, ucieranie tabaki, heklunki i koronki oraz… coś dla zdrowia. 45. Jarmark Wdzydzki

Dziecięcy zespół ludowy

Koncerty zespołów ludowych i folkowych. Wykuwanie gwoździ i podkówek, pranie i maglowanie, wyrób tabakier. Największy na Kaszubach kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

 

Do niewielkiej kaszubskiej wsi co roku latem przyjeżdża kilkanaście tysięcy turystów, by zobaczyć rzemieślników, rzeźbiarzy i rękodzielników z regionu, którzy w czasie warsztatów pokażą, jak wykonują swoje dzieła. Na straganach nie zabraknie regionalnych przysmaków, a wszystkiemu będzie towarzyszyć muzyka.

 

Jarmark Wdzydzki 

W Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, 14 i 15 lipca 2018 r. odbędzie się największy na Kaszubach kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Jarmark odbywa się w muzeum na wolnym powietrzu, tradycyjnie – od 1973 r. – zawsze w trzecią sobotę i niedzielę lipca we Wdzydzach Kiszewskich. Na 22-hektarowym terenie można zobaczyć występy regionalnych zespołów folklorystycznych, wiejskich teatrzyków i kabaretów, śpiewaków, chórów, gawędziarzy i muzyków. Nie brakuje pokazów dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć, a w klimacie stylowych wnętrz rozbrzmiewa muzyka dawnych wieków wykonywana na zabytkowych instrumentach.

 

Muzealne wnętrza i rękodzielnicy

Na jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści, aby pokazać swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Korzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji, gotowych warsztatów, ich wyposażenia i narzędzi do prezentacji i pracy. Wszelkie urządzenia domowe, gospodarskie i przemysłowe odgrywają swoje małe i duże zadania. Ręcznie robione koronki i szydełkowe dzieła (heklunki), ozdoby malowane na szkle i papierowe kwiaty, kręcenie powrozów, tłuczenie zboża w stępie to tylko część atrakcji czekających na odwiedzających.

 

Co można zobaczyć?

Wyjątkowo też, w atmosferze tego święta, smakują specjały licznych stoisk z regionalnymi przysmakami, a rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami gwarantują wszystkim dobrą zabawę. W programie m.in.:

  • kiermasz prac artystów ludowych, rzemieślników i rękodzielników z kraju i zagranicy
  • koncerty zespołów Same Suki i Kurna Chata
  • występy grup folklorystycznych z Kaszub, Pomorza Środkowego i ziemi chełmińskiej
  • koncerty muzyki dawnej
  • pokazy i warsztaty sztuki ludowej, rękodzieła, dawnych rzemiosł i zawodów
  • przysmaki kuchni regionalnych
  • gry, zabawy i konkursy

 

Same Suki

Kobieca formacja folkowa, grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki czy wiolonczela. W połączeniu z nietradycyjnym wokalem sięgającym m.in. po środki wyrazu charakterystyczne dla teatru, Same Suki opowiadają codzienne historie w zupełnie nietradycyjny sposób… Nazwa formacji związana jest z występującą w niej suką biłgorajską – staropolskim instrumentem smyczkowym pochodzącym z okolic Biłgoraja. Spośród innych instrumentów wyróżnia go technika gry, tzw. paznokciowo-kolanowa.

 

 

Skład zespołu:

  • Magdalena Wieczorek – Duchewicz – wokal
  • Helena Matuszewska – suka biłgorajska, rebab turecki
  • Justyna Meliszek – wiolonczela, wokal
  • Patrycja Napierała – bębny obręczowe, cajon, stopa perkusyjna

 

Kurna Chata

Muzyka zespołu z Ustronia Morskiego jest przykładem tego, że oryginalna forma aranżacyjna w połączeniu z profesjonalnym wykonaniem oraz świadomą kreacją w kierunku różnorodności nastrojów muzycznych może prowadzić do błyskotliwego końcowego efektu artystycznego. Repertuar koncertowy Kurnej Chaty to z jednej strony ciekawe interpretacje tradycyjnych polskich tematów folkowych w stylu wykonawczym ethno-modern, a z drugiej – ocierające się o muzyczno-kabaretowy pastisz, dowcipne utwory inspirowane tekstami z tradycyjnej muzyki ludowej. Połączenie nostalgicznych klimatów tradycyjnych pieśni ludowych z humorystycznymi piosenkami w stylu folk zapewniają podczas koncertów różnorodne i inspirujące przeżycia artystyczne.

 

 

Skład zespołu: 

  • Maja Lewicka – wokal, przeszkadzajki
  • Kasia Klukowska – wokal, flet poprzeczny, dzwonki
  • Aleksandra Piechota – instrumenty perkusyjne
  • Jan Sokolnicki – akordeon, wokal
  • Paweł Tomaszewski – gitara, lira korbowa, wokal

 

 

45. Jarmark Wdzydzki

14-15 lipca 2018 r., sobota-niedziela, godz. 10-18
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
ul. Teodory i Izydora Gulgowskich 68
Wąglikowice

Zobacz: program

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej  Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

 

Pomorskie dla Zdrowia
W sobotę i niedzielę, 14 i 15 lipca 2018 r., wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przy współudziale Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Będzie można m.in. zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz poddać się badaniu objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego (spirometria). Radiolodzy wykonają badanie USG m.in. tarczycy, wątroby, przepustowości żylnej kończyn dolnych. Konsultacji udzielą pulmonolodzy i onkolodzy. Nie zabraknie porad dietetyczno-żywieniowych. Będzie też można zapoznać się z ideą wolontariatu i skosztować lemoniady i zdrowych przekąsek. Nie zapomniano też o najmłodszych – dzieci rękami pomalowanymi farbkami stworzą logo Pomorskie dla Zdrowia.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.