Aktualności

Salvador Dali na wyciagnięcie ręki…

$image_alt
Salvador Dali
Fot. mat. archiwalne

Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza na wystawę „Salvador Dalí / Grafiki", na której zobaczyć można blisko 40 prac jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych artystów XX wieku. Oryginalne litografie, akwaforty i ryciny w większości sygnowane własnoręcznie przez artystę lub tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc Dalego będzie można podziwiać do 19 września 2015 r.

Prezentowane prace pochodzą ze znakomitej francuskiej kolekcji Serge'a Goldenberga, wielkiego znawcy i popularyzatora twórczości Dalego. W 1989 roku zorganizował wspólnie z Robertem Descharnem ogromną retrospektywną wystawę Mistrza surrealizmu w Salle Gaveau w Paryżu.

Wśród oferowanych na wystawie prac znajdują się ilustracje do Boskiej Komedii Dantego, cykle Ludzka Dżungla, Nowa Mitologia, Florae Dalinae, Bestiariusz La Fontaine'a, Don Kichot. Swego rodzaju znakiem rozpoznawczym artysty jest obraz płonącej żyrafy. Dalí już na wczesnym etapie twórczości znajdował inspiracje także wśród dzieł wielkich malarzy dawnych stuleci, szczególnie epoki renesansu. Fascynacja metodą psychoanalizy Zygmunta Freuda doprowadziła Dalego do świata podświadomości przywoływanego podczas snu. Posługując się mistrzowską techniką łączył przedmioty materialne w fantastyczny, niespotykany w realnym świecie sposób, dzięki czemu uzyskiwał efekt dziwności, niezwykłości i tajemniczości.

Wystawa w Sopockim Domu Aukcyjnym daje rzadką możliwość bliższego, bezpośredniego zapoznania się z dziełami Dalego, a także zakupienia jego prac z jednej z najznamienitszych francuskich kolekcji.

Więcej informacji na stronie Sopockiego Domu Aukcyjnego
 

 

Oprac. BK

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności