Aktualności

Ryszard Świlski o zmianach w pomorskim transporcie kolejowym. „Będzie szybciej i wygodniej”

Szynobus Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na peronie w Kościerzynie
Fot. Sławomir Lewandowski

Nowe pociągi, wyremontowane linie kolejowe i wspólny bilet to następne inwestycje, które mają zachęcać do podróżowania pomorską koleją. Na zmianach skorzystają mieszkańcy województwa i turyści.


– Najważniejsze inwestycje planowane na lata 2019-2023 to modernizacja trasy Malbork – Gardeja na granicy województwa oraz linii Słosinko – Słupsk – Ustka – przedstawił podczas sesji Semiku Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Wymienione zostaną m.in.: tory, przejazdy i wyremontowane perony. Dzięki temu poprawi się komfort podróży i skróci jej czas – dodał.

Większe dopłaty do przewozów

Średnia liczba podróży koleją na jednego mieszkańca_mapa

Pomorskie jest liderem transportu kolejowego w Polsce. W 2015 r. mieszkaniec regionu podróżował pociągiem ponad 21 razy. Do tak wysokiego wyniku przyczyniły się uruchomienie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, modernizacja linii kolejowych na Hel i do Kościerzyny, trasy Warszawa – Gdynia, Bydgoszcz – Tczew, nowy tabor i zwiększające się dopłaty samorządu wojewódzkiego do przewozów (z niespełna 60 mln zł w 2008 r. do ponad 130 mln zł w 2017 r.).

Władzie województwa, już kilka lat temu, zaczęły namawiać kierowców do korzystania z komunikacji zbiorowej.

Jak władze województwa zachęcają do korzystania z transportu publicznego?

Ryszard Świlski odpowiada: – Transport kolejowy jest jednym z naszych priorytetów. Otwieramy nowe połączenia jak na przykład między Gdańskiem a Kościerzyną. Było to możliwe dzięki uruchomieniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, jedynej inwestycji w Polsce budowanej od podstaw. Chcemy też kupić nowoczesne i wygodne pociągi.

Prognoza wydatków na kolej

Samorząd wojewódzki planuje zakup 31 nowoczesnych i bardziej ekonomicznych pojazdów elektrycznych. Zastąpią one wysłużony tabor. Poprawi to wygodę i bezpieczeństwo podróżowania. Pojazdy będą wyposażone w monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, klimatyzację oraz dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych podobnie jak w Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Wspólny bilet na Pomorzu

Kolejnym atutem pomorskiego transportu kolejowego będzie wprowadzenie jednolitego systemu taryfowego. Pasażerowie będą mogli podróżować z jednym biletem elektronicznym na różnych trasach i z dowolnym przewoźnikiem.

Korzystanie z transportu zbiorowego, przy jednoczesnej rezygnacji z samochodów, pozytywnie wpływa na środowisko. Dzięki temu Pomorskie jest jednym z najmniej zanieczyszczonych województw w kraju.

 

view szablon artykułu