Aktualności

Rymoliryktando pod banderą Open’er Festival

$image_alt
Fot. materiały prasowe

IV edycja Rymoliryktanda – podróżującego ogólnopolskiego dyktanda z przeszkodami wykreowanego przez cenionego tekściarza i performera Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego – zawita do Gdyni. Tegoroczne łamanie piór i języków odbędzie się w sobotę, 4 lipca 2015 r. w Marinie Gdynia, w ramach Open'er Festival. Zapisy trwają do 30 czerwca.

W każdym zdaniu ułożonych przez L.U.Ca i dr Katarzynę Kłosińską dyktand na śmiałków czyhają porozstawiane tu i ówdzie ortograficzne sidła i interpunkcyjne zasadzki. Nie jest zadaniem prostym przebrnąć przez taki tekst do samego końca, a co dopiero napisać go bezbłędnie – to ostatnie nie udało się dotychczas nikomu. Zadania nie ułatwia sam autor, który nigdy nie dyktuje tekstu w sposób konwencjonalny i ucieka się często do typowej dla siebie desylabizacji i słowotwórczej gmatwaniny. W skupieniu nie pomagają piszącym różne niespodziewane zdarzenia i happeningowe sytuacje, aranżowane przez zapraszanych co roku performerów. Na najlepszych i najwytrwalszych – prócz jedynej w swoim rodzaju atmosfery udziału w wyjątkowo alternatywnym dziś już akcie pisania ręcznego – czekają także nagrody. Zwycięzca otrzyma 10 000 zł, a dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca przewidziane są odpowiednio 2000 i 1000 zł. W tym roku pula nagród poszerzyła się również o karnety na przyszłoroczną edycję Open'er Festival. 

Tegoroczna odsłona Rymoliryktanda odbędzie się 4 lipca, w gdyńskiej Marinie, w kooperacji z Open'er Festival, jednym z największych festiwali muzycznych w Polsce. Już od kilku lat organizatorzy przeprowadzają go w poszerzonej formule, zapraszając do współpracy teatry, muzea i artystów z dziedzin innych, niż muzyka. Koncertom towarzyszy co roku szereg różnorodnych wydarzeń: projekcje filmowe, spektakle, wystawy, spotkania z pisarzami w ramach Projektu Książka czy akcje strefy NGO. Rymoliryktando, ze swoją ideą podkreślania wagi słowa mówionego i pisanego w życiu każdego z nas oraz zwracania uwagi na piękno języka ojczystego, doskonale wpisuje się w interdyscyplinarny charakter Open'era, który od lat umieszcza w swoim programie różne działania literackie. Ze względu na społeczny charakter Rymoliryktanda udział w sa mym konkursie będzie możliwy także bez karnetów festiwalowych.

- Cieszę się na kolejną słowną rozróbę, w końcu nad Bałtykiem – mówi Łukasz L.U.C Rostkowski, pomysłodawca Rymoliryktanda. - Mam wciąż tę samą misję – uwrażliwiać na słowo, pobudzać nim wyobraźnię i zachęcać do eksploracji i „rozwijania" języka. Chciałbym także, aby nasz festiwal Słowa stawał się coraz bardziej swoistą językową grą miejską w przestrzeni publicznej, a pisane ręcznie dyktando było zabawą i wspólnym performansem na przekór totalnej cyfryzacji naszej cywilizacji.

Zapisy na Rymoliryktando 2015 na stronie www.rymoliryktando.pl trwają do 30 czerwca.

Rymoliryktando 2015 - plakatPrzy okazji Rymoliryktanda L.U.C zaprasza młodych, zdolnych polskich grafików do remiksowania plakatu imprezy. Dotychczas autorami plakatów byli: Wojtek Piotrowski z wrocławskiego JUICE oraz duet Piotra i Gosi z poznańskiego studia Kineza, a także krakowski Grafik Mateusz Kołek. W tym roku autorem identyfikacji Rymoliryktanda jest Bartek Stefanowicz, związany z Gdańskiem grafik i ilustrator.

Nad wiarygodnością i poziomem merytorycznym przedsięwzięcia, jak co roku, czuwać będzie dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do Ulubionych". 

Więcej informacji na: www.rymoliryktando.pl

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości