Aktualności

Rycerskie mistrzostwa w Malborku

$image_alt
Fot. materiały organizatora

Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich Federacji IMCF to unikalne w skali świata wydarzenia, które odbędzie się na terenie malborskiego zamku, od 30 kwietnia do 3 maja 2015 r. O tytuły najlepszych średniowiecznych wojowników będzie walczyć 500 rycerzy reprezentujących 25 państw z 6 kontynentów. Dodatkową atrakcją turnieju będzie m.in.: strzelanie z łuku, skosztowanie średniowiecznych dań, wybicie monet czy występy kuglarzy i bardów.

Medieval Combat – Sportowe Walki Rycerskie – to nowa dyscyplina sportu, która od kilku lat zdobywa coraz więcej fanów i przyciąga rzeszę zawodników na całym świecie. W Polsce turnieje rycerskie rozgrywane są od 8 lat. Sport ten uprawiany jest również w krajach, które ze średniowieczem nie mają nic wspólnego, takich jak: Argentyna, USA, Nowa Zelandia czy Republika Południowej Afryki. Zawodnik tej dyscypliny musi skompletować odpowiedni sprzęt i ciężko trenować, aby osiągać coraz lepsze rezultaty.

Na turniej przybędzie także około 1200 rekonstruktorów historycznych, którzy zapewnią niezwykłą oprawę mistrzostw oraz liczne atrakcje dla publiczności. Udział potwierdziły reprezentacje z następujących krajów: Anglia, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Białoruś, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Japonia, Litwa, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, RPA, Słowacja, Szwecja, Szkocja, Szwajcaria, Ukraina, USA, Włochy.

Fenomenem tej stosunkowo nowej dyscypliny sportu jest przepiękna oprawa. Pojedynki rycerzy pozwalają widzom przenieść się w czasie do innego świata, który mogą doświadczać wszystkimi zmysłami. Publiczność, wchodząc na teren turnieju rycerskiego, przechodzi obok namiotów średniowiecznego obozowiska. Zwiedzający mogą przyjrzeć się pracy rzemieślników, kowali, szewców, płatnerzy. Ponadto mogą odwiedzić kramy, gdzie handlarze będą sprzedawać swoje wyroby. Można będzie skosztować średniowiecznych dań, zobaczyć występy kuglarzy czy bardów. Odwiedzający mają możliwość posłuchania muzyki granej na żywo na instrumentach z epoki. Organizatorzy przygotowują średniowieczne rozrywki interaktywne między innymi: warsztaty tańca, stanowiska, gdzie można przymierzyć zbroję, postrzelać z łuku, wybić monetę, powalczyć bezpieczną bronią treningową, wykuć przedmiot na kowadle czy wysłać swoje dzieci, aby przeżyły średniowieczną przygodę pod okiem doświadczonego animatora.

Główną atrakcją mistrzostw są walki rycerskie, których największą zaletą jest autentyczność. To ona odróżnia turniej od pokazów walk czy rekonstrukcji bitew, które można latem zobaczyć w okolicach zamków i innych obiektów historycznych. Zawodnicy, biorący udział w walkach, stają naprzeciw siebie w szrankach – średniowiecznym ringu – z białą bronią w ręku. Pojedynki są toczone na pełnej szybkości, a ciosy wyprowadzone są pełną siłą. Zwycięża najlepszy – ten, który faktycznie pokona przeciwnika. Można sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby w takiej walce ciało rycerza nie było chronione ciężką, metalową zbroją.

Zbroje zawodników muszą spełniać odpowiednie normy autentyczności historycznej. Założeniem tego sportu jest troska o każdy szczegół tak, aby nawet znawcy historii byli usatysfakcjonowani jego prawdziwością. Sport ten ma wiele reguł,  które powinny zapewnić rycerzom bezpieczeństwo. Nad przestrzeganiem reguł czuwa zespół sędziów, którzy dokonują także przeglądu zbroi i broni zawodników. Po dokonaniu oceny, podejmują decyzję czy pozwalają stoczyć bezpieczny pojedynek.

Konkurencje bojowe rozgrywane podczas mistrzostw podzielone są na dwie kategorie:

 • walki indywidualne – pojedynki,
 • walki grupowe – bohuty.

W każdej  kategorii  rozgrywanych jest kilka turniejów, zatem w pojedynkach są trzy konkurencje:

 • walka na miecze i tarcze,
 • walka na miecze długie zwane dwuręcznymi,
 • walka na broń drzewcową – halabardy.

Niezależnie od konkurencji, walka toczona jest na punkty z podziałem na rundy, o określonej długości. Wygrywa ten zawodnik, który w czasie całego pojedynku zada więcej ciosów, uderzając bezpośrednio w ciało – dokładnie w zbroję – przeciwnika.

Zupełnie inne zasady są w walkach grupowych  konkurencje: 5 vs 5, 10 vs 10 i 16 vs 16. Oznacza to, że na pole walki wchodzi 5, 10 lub 16 zawodników z każdej drużyny. Nikt nie liczy trafień ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest szerszy od tych z pojedynków. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są  m.in.: kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą – wszystko w ramach regulaminów walk. Broń używana przez rycerzy w tych walkach jest też cięższa i bardziej zróżnicowana – można będzie podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu.

Dla większości osób taka walka, to ryzykowna zabawa, która nierzadko kończy się poważnymi kontuzjami i jest tylko dla silnych mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Sportowe walki rycerskie uprawiają także kobiety, które mają osobne zawody 1 vs 1 (3 konkurencje, dokładnie na takich samych zasadach jak mężczyźni) oraz walki grupowe. Walki grupowe odbywają się tylko w konwencji małych drużyn  3 vs 3. Walczących pań jest oczywiście dużo mniej niż mężczyzn, jednak na tyle wystarczająco w skali świata, że federacja rycerska IMCF zdecydowała przeprowadzić podczas mistrzostw także te cztery konkurencje dla kobiet.

Organizatorzy: 

 • Muzeum Zamkowe w Malborku
 • Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich
 • Urząd Miasta Malborka oraz  Malbork Welcome Center
 • International Medieval Combat Federation
 • Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ ⇔ 

Rycerskie mistrzostwa w Malborku                     

 • 30.04-3.05.2015 r., czwartek-niedziela
 • zamek w Malborku
 • ul. Starościńska 1

Bilety:                                        

 • ceny biletów na jeden dzień:

       ​► normalny w Strefie Premium – 30 zł, bilet ulgowy w Strefie Premium  20 zł,plakat turniej rycerski w Malborku

      ►normalny w Strefie Standard 20 zł, bilet ulgowy w Strefie Standard 13 zł,


Karnety wielodniowe: 

 • karnety w Strefie Premium:

        ► bilet normalny – 55 zł – 2 dni, 85 zł – 3 dni, 105 zł – 4 dni,

        ► bilet ulgowy – 35 zł – 2 dni, 55 zł – 3 dni, 75 zł – 4 dni,

 • karnety w Strefie Standard:

        ►bilet normalny – 35 zł – 2 dni, 55 zł – 3 dni, 70 zł – 4 dni,

        ►bilet ulgowy – 21 zł – 2 dni, 34 zł –  3 dni, 47 zł – 4 dni.

Przy karnetach należy wskazać  konkretny dzień, np. karnet dwudniowy piątek-sobota. Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny – bez biletu. Powyższe ceny obowiązują w przedsprzedaży. Tytuł do ulgi – zgodnie z regulaminem.

*bilety Premium – ograniczona liczba miejsc usytuowanych centralnie na widowni.

Więcej na stronie zamku w Malborku oraz na profilu na Facebooku.

 

 Opr. DK

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości