Aktualności

Rozmowy o… pięknie architektury

$image_alt
Fot. materiały organizatora

O tym czy muzeum jest dziełem sztuki, czy kontenerem na sztukę, podczas spotkania z cyklu „O pięknie, co na nic przydać się nie może", rozmawiać będą Monika Arczyńska i Maks Bochenek. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wykład i dyskusję o formie i funkcjonalności budynków instytucji kultury, które odbędą się w czwartek, 27 maja, o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.

Od budynku muzeum sztuki oczekuje się, aby spełniając prozaiczną funkcję opakowania dla artystycznej zawartości, sam był jednocześnie dziełem sztuki. Koncepcje architektoniczne muzeów wyłaniane są w międzynarodowych konkursach, a ich budżety wysoko podnoszą poprzeczkę oczekiwań wobec ich formy. Muzeum stanowi wyjątkowe wyzwanie dla architekta, który musi znaleźć optymalne wypośrodkowanie pomiędzy funkcjonalnymi i technologicznymi wymaganiami wyspecjalizowanego programu muzeum a oczekiwaniami wobec jego formy.  Na spotkaniu przedstawimy dwa punkty widzenia tego zagadnienia: aktywnego użytkownika – historyka sztuki, kuratora i producenta wystaw – oraz projektanta – zapowiadają Monika Arczyńska i Maks Bochenek.

Czy wobec tego język teorii współczesnych sztuk wizualnych może przyjść z pomocą współczesnej architekturze? Czy odwrotnie – jeśli wierzyć słowom francuskiego krytyka sztuki Theophile'a Gautier – prawdziwie piękne jest jedynie to, co nie może przydać się na nic – języka interpretacji sztuki nie można zastosować wobec budynków z uwagi na ich funkcje użytkowe?

O pieknie_baner

Monika Arczyńska – dr inż. arch., studiowała na Politechnice Gdańskiej i TU Delft. W pracy doktorskiej zajmowała się relacjami pomiędzy społeczeństwem konsumpcyjnym a zrównoważonym mieszkalnictwem. Od 2006 r. jest związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektuje głównie budynki użyteczności publicznej, m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie oraz Giant's Causeway Visitor Centre. Prowadzi zajęcia projektowe na Politechnice Gdańskiej oraz wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Architektura-Murator" i prowadzi miejsko-architektoniczny blog Six letter city.

Maks Bochenek – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładał w katedrze Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wiceprezes Fundacji Alternativa. Krytyk sztuki. Współzałożyciel bloga „Modelator", kurator wystaw takich jak np „Alternativa 2013", „Shoenberg!" w Instytucie Sztuki Wyspa w GdańskuPublikował m.in. w „Obiegu", Visual Communication", „Springerin".

O pięknie, co na nic przydać się nie może

  • 27  maja 2015 r., środa, godz. 14.00-18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp wolny

Więcej informacji na stronie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku

Oprac. DK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości