Aktualności

Rowery Mevo właśnie ruszyły na pomorskie ścieżki. System wystartował w Sopocie [ZDJĘCIA]

Start Mevo w Sopocie
Start Mevo w Sopocie. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

We wtorek 26 marca 2019 r. na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie odpalono pierwsze rowery Mevo. Oznacza to, że w 14 gminach Pomorza jest już dostępnych 1200 rowerów, które można wypożyczyć na 660 stacjach. Z czasem ich liczba zwiększy się do 4080.

 

W uroczystości startu systemu rowerów metropolitalnych Mevo udział wzięli m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Ryszard Świlski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydenci Sopotu Jacek Karnowski i Gdyni Wojciech Szczurek.

Obecni byli także przedstawiciele pozostałych gmin uczestniczących w projekcie, m.in. prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, zastępca burmistrza Rumi Piotr Wittbrodt, burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, burmistrz Władysławowa Roman Kużel, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska oraz wójt Somonina Marian Kowalewski.

 

Struk: „Spełnia się wizja wspólnej pomorskiej metropolii"

Przed sopockim molo ustawiono kilkadziesiąt rowerów. Każdy mógł spróbować jazdy. O godz. 13.30 zaczęła działać także aplikacja Mevo i tym samym można już wypożyczać rowery. – Cieszymy się, że ten projekt dziś wystartował – powiedział marszałek Mieczysław Struk. – Podziękowania należą się przede wszystkim podatnikom UE, bo to właśnie dzięki ich wkładowi we wspólnotę, mogliśmy dofinansować projekt kwotą ponad 17 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Spełniła się też idea Pawła Adamowicza o wspólnej pomorskiej metropolii. Rowery to realne zbliżenie gmin – podkreślił Struk.

System Mevo jest największym systemem elektrycznych rowerów publicznych w Europie. Będzie działał na terenie 14 pomorskich gmin. – Dziś metropolia staje się faktem – powiedziała Aleksandra Dulkewicz, prezydent Gdańska. – Pracujemy też nad biletem metropolitalnym. Cieszę się, że to właśnie rower nas połączył i zawiązała się między nami metropolia rowerowa. W Gdańsku około 6 proc. dojazdów do pracy do dojazdy na rowerze. Mam nadzieję, że dzięki Mevo ta liczba zwiększy się przynajmniej dwukrotnie – tłumaczyła Dulkiewicz.

Rowery Mevo mają być uzupełnieniem oferty transportowej na Pomorzu. Mają służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom. – Miejskie rowery elektryczne zmienią nasze podejście do codziennego transportu – zapewniał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Idea elektryczności ma dla nas szczególne znaczenie, bo symbolem transportu w Gdyni jest elektryczny trolejbus. Wierzymy, że rowery metropolitalne to przyszłość komunikacji – zaznaczył Szczurek.

 

Rowerem szybciej i bez korków

Rowery Mevo są sprzętem czwartej generacji. Dzięki wbudowanemu GPS-owi i komputerowi na tylnym kole, rower można wypożyczyć w dosłownie 15 sekund i pozostawić w dowolnym miejscu (za dodatkową opłatą 3 zł). Do wypożyczenia potrzebujemy jedynie aplikacji lub karty z RFID (np. karta mieszkańca, legitymacja studencka, karta płatnicza). Mevo ma być dodatkowym środkiem transportu miejskiego, dzięki któremu mieszkańcy metropolii małe odległości będą mogli pokonywać na rowerze zamiast samochodem. Stacje postoju Mevo są rozmieszczone w najbardziej popularnych miejscach: węzłach przesiadkowych, dużych zakładach pracy, centrach handlowych i szkołach.

Wszystkie rowery Mevo są elektryczne, co ma ułatwić poruszanie się po pagórkowatym terenie metropolii. Rower elektryczny to jednak nie skuter, więc nie unikniemy pedałowania. Im więcej siły włożymy w jazdę, tym więcej energii rower odda ze swojego silnika. – Jestem zakończony prędkością, jaką rozwija rower Mevo zaraz po starcie – powiedział po pierwszej jeździe Mevo marszałek Struk. – Dlatego cieszę się, że w tej części metropolii, gdzie są duże różnice wysokości i wiele pagórków, będzie można korzystać ze wsparcia elektrycznego silnika w rowerze. Wielu osobom ułatwi to podjazd pod górkę – dodał Struk.

W jednośladzie zamontowana jest bateria, która pozwala przejechać 60 km. W aplikacji Mevo możemy sprawdzić, jaki jest stan naładowania baterii. A gdy ten osiągnie pułap 20 proc., system automatycznie wyśle do obsługi komunikat o konieczności wymiany akumulatora.

Zobacz: instrukcja wypożyczenia Mevo.

 

Rower metropolitalny Mevo będzie funkcjonował przez cały rok. Ma uzupełniać dostępną ofertę transportową komunikacji publicznej – 30 proc. floty będzie funkcjonować każdej zimy. Będzie to największy w Polsce i w Europie system w całości składający się z rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. W jego skład wejdzie 4080 rowerów rozmieszczonych na terenie 14 gmin (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Pruszcz Gdańsk, Rumia, Reda, Puck, Władysławowo, Żukowo, Kartuzy, Stężyca, Somonino, Sierakowice). Stacji postoju będzie 660. To mieszkańcy podczas konsultacji społecznych wybierali miejsca, w których znalazły się parkingi Mevo. Sama nazwa systemu roweru metropolitalnego to także decyzja Pomorzan – najpierw zgłaszali propozycje nazw, a następnie głosowali na najlepszą w internetowej ankiecie.

Rower metropolitalny jest wzorcowym przykładem współpracy metropolitalnej, dzięki której powstanie jednolity i zintegrowany środek transportu publicznego. To również przykład działania mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, jako źródła innowacji i rozwoju metropolii. Projekt Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi 40 272 906,00 zł, a dofinansowanie ze środków unijnych – 17 218 259 zł.

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka