Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0681682b-b45b-424b-a0a1-9d322b43327f.jpg Rowerem lub autem na stację, a dalej pociągiem. Już w styczniu będzie gotowy węzeł przesiadkowy przy stacji PKM Gdańsk Rębiechowo

Rowerem lub autem na stację, a dalej pociągiem. Już w styczniu będzie gotowy węzeł przesiadkowy przy stacji PKM Gdańsk Rębiechowo

Już niedługo przy stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Rębiechowo zyskają prawie 400 miejsc parkingowych.

Kilkaset miejsc parkingowych, drogi rowerowe i chodniki. Dzięki temu mieszkańcy gminy Żukowo będą mieli wygodniejszą podróż i łatwiejsze przesiadki.

 

Budowa węzłów integracyjnych przy stacjach Gdańsk Rębiechowo i Gdańsk Osowa jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Inwestycje są prowadzone w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest to jeden z wielu projektów inwestycyjnych realizowanych w rejonie pomorskich stacji kolejowych.

 

Węzeł Gdańsk Rębiechowo

Znajdująca się na granicy miasta Gdańska i gminy Żukowo stacja Gdańsk Rębiechowo, pomimo dosyć peryferyjnego położenia, pełni ważną rolę w systemie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Korzysta z niej coraz więcej mieszkańców Banina i okolicy, a każdego dnia setki samochodów parkują w pobliżu przystanku. – Po zakończeniu inwestycji kierowcy będą mieli do dyspozycji 387 miejsc parkingowych. Zamontowane będą również stojaki dla rowerów. Cały teren będzie oświetlony i odwodniony. Obszar węzła integracyjnego Gdańsk Rębiechowo objęty będzie monitoringiem – wylicza Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Dojazd to stacji ułatwią nowe drogi rowerowe do Lnisk, Pępowa, Małkowa, Miszewa czy Chwaszczyna. Rozbudowane będą też okoliczne ulice: Akacjowa, Słoneczna i Czaple. Obok parkingu powstał też mały zbiornik retencyjny. Po zakończeniu wszystkich odbiorów technicznych węzeł powinien zostać otwarty jeszcze w styczniu 2019 r.

 

Inwestycja na stacji Gdańsk Osowa

Drugi węzeł znajdować się będzie przy stacji Gdańsk Osowa. Wykonano już połączenie ulicy Barniewickiej i Letniskowej. Przebudowana zostanie pętla autobusowa oraz przystanki, na których zainstalowane zostaną tablice Systemu Informacji Pasażerskiej. Obok istniejącego przy stacji parkingu dla 40 samochodów znajdą się miejsca postojowe dla rowerów.  Wartość obu projektów to ponad 42 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi około 15 mln zł. – Linią PKM podróżuje coraz więcej pasażerów. W 2018 roku było ich ponad 4 mln. Dzięki takim inwestycjom, jak te w Rębiechowie i Osowej mają oni możliwość pozostawienia auta w bezpiecznych warunkach, w pobliżu stacji Liczymy, że dzięki temu do pociągów przesiądą się kolejni pasażerowie, do tej pory jeżdżący samochodami – podsumowuje wicemarszałek Świlski. 

 

Dworce w metropolii zmieniają się

Węzły integracyjne przy stacjach systemu PKM to nie jedyne inwestycje zwiększające komfort podróży pomorskimi kolejami. Dzięki budowie tras rowerowych, przebudowie przystanków i nowych miejscach postojowych systemu Kiss&Ride na stacje kolejowe Gdańsk Wrzeszcz i Gdańsk Główny będzie łatwiej dojechać. Wybudowane będą również parkingi rowerowe na około 1000 miejsc.

 

Inne inwestycje

Oprócz projektów realizowanych przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na kolejowych dworcach realizowane są również inwestycje finansowane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowana jest budowa nowych, tzw. dworców systemowych. Są to budynki budowane według tego samego schematu. Zostały tak zaprojektowane, aby zmniejszyć koszty utrzymania. Takie budynki zostaną wybudowane na stacjach w Chałupach i Żelistrzewie, gdzie obecnie brak jest jakichkolwiek udogodnień dla podróżnych oraz w Pruszczu Gdańskim i Juracie, gdzie zastąpią istniejące stare budynki. Z kolei 15 dworców zostanie kompleksowo zmodernizowanych. Nowe życie otrzymają budynki stacyjne w: Helu, Jastarni, Kuźnicy, Mrzezinie, Pucku, Redzie, Swarzewie, Władysławowie, Pszczółkach, Szymankowie, Prabutach i Tczewie. Część z nich to zabytkowe budynki o interesującej formie architektonicznej. Wszystkie modernizowane dworce zostaną przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. 

 

Fot. Aleksander Olszak

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.