Aktualności

Pomorskie rocznicowe uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791

Uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana III Sobieskiego w Gdańsku
Uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana III Sobieskiego w Gdańsku. Fot. Jadwiga Basińska

Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Trójmieście zorganizowano patriotyczne pikniki, marsze, msze święte i koncerty. Z Okrętu ORP Błyskawica oddany został świąteczny salut.

 

Obchody odbywają się przez cały dzień.

 

Pomorze świętuje

Gdynia najwcześniej rozpoczęła świętowanie. Rano w porcie wojennym na Oksywiu podniesiona została wielka gala banderowa na okrętach Marynarki Wojennej. W kościele pw. Najświętszej Marii Panny o godz. 10.00 odprawiona została msza w intencji ojczyzny. Potem uczestnicy przeszli pod pomnik Konstytucji 3 maja, gdzie odbyły się główne gdyńskie uroczystości. Z okazji święta, z okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany został salut świąteczny.  Aż 21 wystrzałów armatnich podkreśla ważność świąt państwowych i wojskowych.

 

W Gdańsku obchody upamiętniające 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się o godz. 11.00 pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP i samorządu. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk apelował o szacunek dla Konstytucji. Na koniec pod pomnikiem złożone zostały kwiaty.

 

 

W bazylice Mariackiej o godz. 12.30 odprawiona została uroczysta msza św., po mktórej uczestnicy przeszli pod pomnik Poległych Stoczniowców.

 

W Sopocie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zorganizowany został piknik patriotyczny.  Była msza w intencji ojczyzny, a w ogrodzie Muzeum Sopotu można oglądać wystawę poświęconą „Ustawie rządowej z dnia 3 maja". Można też podziwiać ekspozycję samochodów z lat 20. i 30. XX w. Dla dzieci zaplanowano warsztaty z robienia kotylionów, a na placu Przyjaciół Sopotu chętni wezmą udział w „Wielkim Śpiewaniu Patriotycznych Pieśni".

 

 

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka