Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/93e5d9c3-003f-4d5d-a52e-185e443d0eb9.jpg Rekord nie tylko na lotnisku. Rok 2018 był bardzo dobry również dla gdańskiego portu

Rekord nie tylko na lotnisku. Rok 2018 był bardzo dobry również dla gdańskiego portu

Fot. Aleksander Olszak

Tylu towarów jeszcze nigdy w historii Portu Gdańsk nie przeładowano: 49 mln ton kontenerów, węgla czy drewna. Do tego tysiące samochodów. Port Gdańsk wyprzedził port w Kłajpedzie i jest czwartym portem na Bałtyku.

 

To kolejny rok, kiedy w gdańskim porcie przeładowywanych jest coraz wiecej ładunków.

 

Miliony ton ładunków

Prawie połowę wartości przeładowanych towarów stanowiły kontenery. – W porcie przeładowaliśmy prawie 20 mln ton ładunków drobnicowych. To 21 proc. więcej niż w 2017 r. – mówi Adam Kłos, dyrektor handlowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Wzrósł również przeładunek towarów masowych. Przez nabrzeża gdańskiego portu przesłano 7,2 mln ton węgla i 15,5 mln ton paliw płynnych. Dodatkowo było 3,9 mln ton innych ładunków, jak np kruszywa czy drewno. – W ubiegłym roku przeładowaliśmy około 84 tys. nowych aut. To o 13 proc. więcej niż rok wcześniej – dodaje dyrektor Kłos. Na statki załadowano również prawie pół miliona ton drewna.

 

Gdańsk czwarty na Bałtyku

Wśród największych bałtyckich portów prym wiodą trzy porty w Rosji. To Ust Luga, Petersburg i Primorsk. W bałtyckim rankingu Gdańsk wyprzedził już port w Kłajpedzie. O ile doścignięcie lidera, który swoją pozycję zawdzięcza przeładunkom ropy naftowej, jest na razie niemożliwe, to awans Gdańska na trzecią czy nawet drugą lokatę jest jak najbardziej możliwy. O tym, że nie są to mrzonki, świadczy rosnąca liczba statków wpływających do Gdańska. W minionym roku było ich aż 2919. – Naszym celem na 2019 rok jest awans na trzecią pozycję, którą obecnie zajmuje rosyjski Primorsk. Jestem przekonany, że to się uda – podsumowuje Łukasz Grienke, prezes ZMPG.   

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.