Aktualności

Regaty żeglarskie

$image_alt
Fot. Bartosz Modelski

O tytuł Klubowego Mistrza Polski w Żeglarstwie 2015, w sześciu imprezach odbywających się w Sopocie, Szczecinie, Świnoujściu i Dziwnowie, od maja do sierpnia, będzie rywalizowało dwanaście lub osiemnaście zespołów. Na zgłoszenia do udziału w regatach organizatorzy czekają tylko do 15 kwietnia 2015 r.

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Polega na udziale w cyklu regat w formule rozgrywek ligowych. Zwycięzca ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski, który upoważnia go oraz wicemistrza do startu w światowych rozgrywkach, czyli Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbędą się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, a między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. W pierwszej edycji żeglarze będą używać jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

W pierwszym sezonie planowany jest udział klubów z całej Polski. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4-osobowe. W przypadku większego zainteresowania ze strony klubów rozegrane zostaną regaty eliminacyjne, a sama liga odbędzie się na dwóch poziomach – ekstraklasy i II ligi.

Do udziału w żeglarskich zmaganiach zgłosiło się osiem klubów, m.in. z: Gdyni, Giżycka, Krakowa, Poznania, Rybnika, Szczecina czy Warszawy. Pozostało kilka miejsc, dlatego też  zespoły, które chcą włączyć się w rywalizację, nie mogą zwlekać. W tym roku, o przyjęciu do ekstraklasy, decyduje kolejność zgłoszeń. Od następnego sezonu trzeba będzie zmagać się w eliminacjach albo rywalizować z II ligi lub lig regionalnych.

Aby przystąpić do ekstraklasy należy:

 • wybrać reprezentacyjne barwy klubowe, w których będzie prowadzona rywalizacja – klub musi być zarejestrowany w Polskim Związku Żeglarski, a sternik lub kierownik zespołu musi być jego członkiem,
 • zebrać zespół od 4 do 20 osób, z których każda reprezentuje tylko jeden klub przez cały sezon,
 • wysłać zgłoszenie ze strony www.ligazeglarska.pl lub na adres e-mailowy  info@ligazeglarska.pl;
 • odebrać potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia,
 • ostro trenować do sezonu, aby zdobyć mistrzostwo Polski.

Organizatorami ligi są firmy MT Partners (Polish Match Tour) i GSC Yachting przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Regaty żeglarskie

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

 • 23-24 maj 2015 r. – Szczecin
 • 5-6 czerwiec 2015 r.  – Sopot
 • 20-21 czerwiec 2015 r. – Świnoujście
 • 4-5 lipiec 2015 r. – Sopot
 • 25-26 lipiec 2015 r. – Dziwnów
 • 8-9 sierpień 2015 r. – Sopot

Regulamin rozgrywek tutaj.

Więcej o regatach na stronie Ligi Żeglarskiej.

 

Opr. DK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości