Aktualności

Raz, Dwa, Trzy przed tczewską publicznością

$image_alt

Istnieją już od ponad dwóch dekad, na swoim koncie mają dwanaście płyt, kilkanaście przebojów i niezliczoną ilość koncertów w całym kraju. Legendarny już zespół Raz, Dwa, Trzy, bo o nim mowa, wystąpi w sobotę, 24 stycznia 2015 r., w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki.

Zespół Raz, Dwa, Trzy rozpoczął działalność w lutym 1990 r. w Zielonej Górze. Kilka tygodni później zagrał pierwszy koncert właśnie w Zielonej Górze w klubie Zatem. Wiosną tego samego roku wziął udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, zdobywając Grand Prix Festiwalu, nagrodę za teksty, muzykę, aranżacje, Nagrodę im. Wojtka Bellona, Nagrodę Jacka Kaczmarskiego oraz prywatną nagrodę J.K. Pawluśkiewicza (20 dolarów amerykańskich). Grupa została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu w koncercie Debiuty i otrzymała wyróżnienie. W kolejnych latach uczestniczyła w festiwalach w Krakowie i Opolu.

Na początku lat 90. została zaproszona na festiwal w Jarocinie. Zdając sobie sprawę z trudności, z jakimi krytyka oraz część odbiorców przyjęła odmienność brzmienia i poetyki, zespół podsuwał definicje pomocnicze, które mogły w dyskretny sposób zainteresować odbiorcę muzyką i treściami zagranymi i wyśpiewanymi przez muzyków. I tak najpierw były to landszafty muzyczne („Jestem Polakiem", „To ja" ), następnie happy spirit – płyty „Cztery" i „Sufit", bridge music na płycie „Niecud". Ten szczególny, zdystansowany rodzaj egzystencjalizmu, poparty elementami sympatii do szeroko pojętej ludzkości charakterystyczny dla twórczości Adama Nowaka, dziennikarze usiłowali porównywać z innymi wykonawcami, co nie zawsze oddawało sens przekazu prezentowanego przez zespół. Nietypowe instrumentarium i wyjątkowe dojrzałe, ale często ironiczne teksty Nowaka kojarzyły się z piosenką napisaną w Paryżu, usłyszaną w Warszawie, gdzieś w drodze do Moskwy.

W 1994 r. album „Cztery" był nominowany do Fryderyków w kategorii Najlepszy album piosenki poetyckiej. Płyta „Niecud", wyprodukowana przez Marcina Pospieszalskiego, otrzymała Fryderyka ‘99 w kategorii Muzyka alternatywna. Następną płytą nagraną po kilku latach przerwy był koncert zarejestrowany w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu. Na zlecenie Trójki zespół w lutym 2002 r. przearanżował kilkanaście piosenek wielce cenionej w kraju autorki słów do piosenek i wykonał je w piątą rocznicę śmierci poetki w studiu jej imienia. Koncert ten przeszedł do historii polskiej muzyki rozrywkowej, płyta zyskała status platynowej. Została również nominowana do Fryderyków 2002 w osobliwej kategorii Muzyka popularna. Rok później ukazał się studyjny autorski album „Trudno nie wierzyć w nic", który ugruntował pozycję zespołu na rynku muzycznym, czyniąc z grupy jedno z najciekawszych na nim zjawisk. Za tę płytę „RDT" został nominowany do Fryderyków 2003 aż w 7 kategoriach. Otrzymał pięć statuetek.

Zespół istnieje od 22 lat, a od siedemnastu w niezmienionym składzie nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą.

Skład zespołu:
Adam Nowak – gitara, śpiew
Grzegorz Szwałek – pianino el., akordeon
Jacek Olejarz – perkusja
Jarek Treliński – gitara elektryczna, akustyczna
Mirek Kowalik – gitara basowa, kontrabas

 

Koncert zespołu „Raz, Dwa, Trzy"

  • Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki, Tczew ul. Wyszyńskiego 10
  • Czas: 24 stycznia (sobota) godz. 19.00
  • Bilety: Przedsprzedaż: 50 zł; w dniu koncertu: 55 zł

 

Opr. BK

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości