Aktualności

PSSE i Airbus Helicopters będą współpracować

$image_alt

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała porozumienie z Airbus Helicopters, producentem śmigłowca bojowego Tiger. Do jego zawarcia doszło podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2014 w Kielcach. Dokument podpisali Teresa Kamińska, prezes Zarządu PSSE sp. z o.o. oraz Guillaume Faury, prezes Airbus Helicopters.
 
Współpraca z tak znamienitym partnerem, dysponującym supernowoczesnymi technologiami, to szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw z naszego regionu – mówi prezes Kamińska.
 
Porozumienie zakłada „tworzenie efektywnych powiązań pomiędzy rozwojem innowacyjnej nauki i przedsiębiorczości na terenach zarządzanych przez Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną". Strefa to cztery województwa – pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i wielkopolski, gdzie działa ponad 100 firm korzystających z zezwolenia dającego możliwość zwrotu nakładów inwestycyjnych – połowa z nich to firmy małe i średnie. Ponad 100 podmiotów gości też w należących do PSSE Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego i Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.
 
Współpraca PSSE i Airbusa ma polegać m.in. na: realizacji projektów o charakterze rozwojowym dla polskiej gospodarki, tworzeniu programów edukacyjnych podnoszących kwalifikacje przyszłych pracowników w sektorze lotniczym, wspólne aplikowanie o środki pomocowe, prezentowanie potencjału inwestorów PSSE, GPNT, BPNT, działania informacyjno-promocyjne.
 
Airbus Helicopters to spółka całkowicie zależna do Airbus Group, światowego giganta w przemyśle lotniczym, która podczas 22. MSPO w Kielcach zaprezentowała m.in. śmigłowiec bojowy Tiger HAD. Maszyna jest wymieniana jako jeden z następców poradzieckiego Mi-24 w polskiej armii i będzie kluczowa dla zwiększenia zdolności obronnych Polski. W ciągu najbliższych lat ma być rozstrzygnięty przetarg na wybór takiego śmigłowca.
 
Airbus Helicopters nie ukrywa, że zamierza rozwinąć długoletnią działalność w Polsce, by oferować swoje produkty w oparciu o polski przemysł lotniczy. W czerwcu 2014 r.umowę o współpracy firma podpisała z Politechniką Gdańską, która ma się zająć modernizacją systemów potrzebnych do lotów nad akwenami morskimi.
 
 
 
 Opr. BMG
 
view szablon artykułu