Aktualności

Przyznano 10 certyfikatów Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie

$image_alt

W poniedziałek 3 listopada br. w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Czesław Elzanowski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego wręczył certyfikaty 10 nowym członkom Sieci Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie.

Wśród wyróżnionych tym znakiem znaleźli się:

1. ZAKŁAD PRODUKCJI SPOŻYWCZEJ STEFAN SKWIERAWSKI Z BRUS 
Zakład specjalizuje się w przetwarzaniu grzybów i owoców runa leśnego pochodzących z Borów Tucholskich. Na rynku funkcjonuje już od 1989 roku . W swojej ofercie posiada również przetwory z owoców, w tym nalewki czy musy. 

2. ANNA I PIOTR LISAKOWSCY „RESTAURACJA GRYFON" W JASTARNI 
Restauracja Gryfon specjalizuje się w regionalnych daniach kaszubskich oraz daniach rybnych. Łosoś, flądra, dorsz, śledź, makrela z grilla lawowego i z pieca, bez tłuszczu w pachnących ziołach, a najczęściej do ryb prosto z morza tylko pieprz i sól. Restauracja posiada własną wędzarnię. 

3. FIRMA „POLANKA" , WOLENTAL 
Firma powstała w 1989r. Specjalizuje się w produkcji kapusty kiszonej i ogórków kiszonych tradycyjną metodą. Jest to firma rodzinna, która od ponad 25 lat tworzy wg starych, sprawdzonych receptur używając do kiszenia kapusty z własnej plantacji oraz od lokalnych rolników. Dystrybucja wyłącznie w woj. pomorskim. 

4. PIEKARNIA JANCA ZE SMOŁDZINA 
W ofercie piekarni najwyższej jakości wyroby, szeroka gama pieczywa pszennego, razowego i żytniego. Do produkcji używany jest tylko naturalny zakwas. W okresie letnim można delektować się lodami własnej produkcji. 

5. RESTAURACJA „BIAŁY MIŚ" IRENEUSZ KOSZAŁKA W WIEŻYCY 
Restauracja „Biały Miś" znajduje się w Wieżycy. W swojej karcie dań właściciele proponują, niegdyś popularne na Kaszubach, mięso baranie i jagnięce. Surowiec pozyskiwany jest od lokalnych przetwórców ( m.in. Spółdzielni Owczarskiej OVIS). W ofercie również tradycyjne zupy: rybna oraz dyniowa, równie popularne na Kaszubach i związane tradycyjnie z regionem pomorskim. W nowej odsłonie podaje się tu kaszankę- w postaci pierogów z kaszanką. 

6. AGROTURYSTYKA ŁAPALICE 

W obiekcie prowadzone są pokoje gościnne. Właściciel ukończył kursy związane z tradycyjną technologią mięsa i domową produkcją masarską z dziczyzny, a także z zakresu wędlin dojrzewających. Swoich gości częstuje przygotowanymi w tradycyjny sposób wędlinami. 

7. JABŁONIOWY DWOREK KOCIEWIE W MALENINIE 
Ideą Dworku jest stworzenie klimatu przyjaznego dla każdego gościa poprzez promowanie regionu Kociewie, piękny plener, pyszne jedzenie, profesjonalną obsługę oraz symbolikę polskiego jabłka dostrzegalną w wystroju wnętrz oraz bogatym w jabłka menu. 

8. GOSPODARSTWO ROLNE BARBARA I MARCIN MICHALAK Z ŻUROMINA 
Gospodarstwo rolne oferuje produkty z kaszubskiej wsi, prosto od rolnika. Produkty są niskoprzetworzone, świeże. Produkty można zakupić bezpośrednio w gospodarstwie oraz na bazarku, który odbywa się cyklicznie co tydzień w Gdańsku. Laureat Bursztynowego Laura Marszałka w konkursie Pomorskie Smaki na najlepszy produkt regionalny- chleb żytni. 

9. EKOLOGICZNE GOSPODARSTWO PSZCZELARSKIE EKO-BARĆ Z BIERNATKI 
Rodzinna Pasieka istnieje od 1954 roku. Osada Biernatka znajduje się w Borach Człuchowskich. Obecnie pasieka liczy 800 uli. W 2009 r. miód leśny z Biernatki został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Uczestnicy licznych wystaw i targów związanych z żywnością. Tegoroczni nominowani z województwa pomorskiego w Konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Od 2009 r. również sprzedaż i hodowla danieli (stado ok. 200 szt). 

10. "GOŚCINIEC MALINÓWKA" W KRZESZNEJ 
Gościniec położony jest u stóp Wieżycy. Oferuje nie tylko estetycznie urządzone pokoje oraz apartamenty, ale przede wszystkim słynie z restauracji, w której serwuje się przysmaki kuchni regionalnej. Wszystkie posiłki przygotowywane są w oparciu o surowce pochodzące od okolicznych producentów. Dba się o to, żeby dania były smaczne, zgodnie z obyczajem gościnności obowiązującym na Kaszubach. 
 


Fot. Antoni Filipkowski

Nowi członkowie Sieci przygotowali dla gości wydarzenia poczęstunek, można więc było spróbować przetworów z runa leśnego, miodów z Borów Człuchowskich, tradycyjnego pieczywa na zakwasie, wyrobów z dziczyzny, baraniny, pierogów z kaszanką, a także aromatycznej zupy dyniowej. 

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego została zapoczątkowana, aby ułatwić konsumentom oraz turystom na terenie Europy dostęp do lokalnej i regionalnej żywności wysokiej jakości. Jest także symbolem, który promuje nie tylko tradycje, ale także dziedzictwo kulturowe regionu. Województwo pomorskie funkcjonuje w ramach Sieci od 29 października 2008 roku, jednocząc ponad 50 producentów, przetwórców i restauratorów żywności regionalnej.

Również w tym dniu nastąpiła inauguracja Pomorskiej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. Swoje wystąpienia zaprezentowali dr Igor Marek Hutnikiewicz Przewodniczący Komisji Żywności Związku Województw RP oraz Prezes Pomorskiej Izby Robert Skórczewski. Ponadto do Izby zostali przyjęci kolejni członkowie, którym wręczono symboliczne certyfikaty. 
 

Małgorzata Polak 

view szablon artykułu