Aktualności

Przywracanie pamięci o Zbrodni Pomorskiej 1939. Prelekcja w gdańskim oddziale IPN

Masowa egzekucja Polaków przeprowadzana przez Niemców w Lasach Piaśnickich
Masowa egzekucja Polaków przeprowadzana przez Niemców w Lasach Piaśnickich. Zdjęcie wykonał Waldemar Engler – volksdeutsch z Wejherowa, a zarazem członek SS (w cywilu fotograf). Odbitki zdjęć, które dokumentowały zbrodnię w Piaśnicy, zostały wykradzione przez jego polskich pracowników. Fot. Wikimedia

W ostatnim czasie w wyniku prowadzonych badań naukowych pojawiło się nowe pojęcie historyczne: Zbrodnia Pomorska 1939. W oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku we wtorek, 26 listopada 2019 r. odbędzie się spotkanie poświęcone pierwszym miesiącom okupacji niemieckiej na Pomorzu. Wstęp – wolny.

 

Gościem spotkania będzie dr Tomasz Sylwiusz Ceran, pracownik naukowy Delegatury IPN w Bydgoszczy, autor publikacji poświęconych Zbrodni Pomorskiej 1939. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Trójmieście.

 

Temat nie w pełni zbadany

Termin Zbrodnia Pomorska 1939 został stworzony w celu całościowego określenia eksterminacji ludności cywilnej w ponad 400 miejscowościach przedwojennego województwa pomorskiego od września do grudnia 1939 r. Niemcy rozstrzeliwali polską ludność cywilną, przedstawicieli wszystkich grup społecznych, głównie inteligencję, ale również rolników i robotników, pomorskich Żydów oraz osoby chore psychicznie.

Skala zbrodni niemieckich na Pomorzu w tym czasie była znacznie większa niż w innych regionach okupowanej Polski. Z tego powodu wydarzenia te są istotnym, choć do tej pory nie w pełni zbadanym i wyeksponowanym fragmentem II wojny światowej. Brak naukowego terminu był jedną z przyczyn małej obecności tych tragicznych wydarzeń w historiografii, edukacji i świadomości historycznej społeczeństwa polskiego.

 

„Zbrodnia Pomorska 1939"
Prelekcja dr. Tomasza Sylwiusza Cerana

  • 26 listopada 2019 r., wtorek, godz. 17.00
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku
  • sala konferencyjna im. Augusta Emila Fieldorfa „Nila"
  • al. Grunwaldzka 216
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Zobacz też: portal IPN poświęcony Zbrodni Pomorskiej 1939

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości