Aktualności

Przystanki PKM w Gdyni. Wirtualny spacer po stacjach, które dopiero powstaną

Fot. źródło: Youtube

Pomorska Kolej Metropolitalna z okazji 91. urodzin Gdyni przygotowała niespodziankę. Jest nią film z komputerowymi animacjami budowanych przystanków PKM Gdynia Karwiny i PKM Gdynia Stadion.

 

Zbudują kładkę i tunel

Na przystankach PKM Gdynia-Karwiny i Gdynia-Stadion powstaną dwa jednokrawędziowe perony o długości ponad 160 m i zmiennej szerokości od 4,5 do 7,7 m. Wybudowane zostaną też windy i schody, które będą powiązan z istniejącym układem komunikacyjnym. Na każdym z przystanków znajdzie się także charakterystyczne dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zadaszenie wejść na przystanki – tzw. „czerwona wstążka" oraz na peronach dodatkowe mniejsze wiaty szklane.

Na zlokalizowanym w wąwozie przystanku Gdynia-Karwiny zaplanowana jest budowa kładki o długości 23,5 m, umożliwiającej przejście pomiędzy peronami. Natomiast na przystanku Gdynia-Stadion w istniejącym już nasypie kolejowym powstanie tunel o długości 13,4 m i szerokości 6,2 m, którym pasażerowie będą mogli przejść z jednego peronu na drugi. Wyzwaniem dla projektantów i wykonawcy jest także przebudowa układu torowego.

Budowa obu przystanków rozpoczęła się jesienią 2016 r., a zakończy latem 2017 r.

 

Przystanki powstaną szybciej niż planowano

– Budowa przystanku Gdynia-Karwiny, Gdynia-Stadion to tak naprawdę przyspieszenie inwestycji, którą chcieliśmy realizować nieco później, ale dzięki zgodzie Komisji Europejskiej, którą otrzymaliśmy mogliśmy przyspieszyć realizacje tych dwóch bardzo ważnych przystanków – wyjaśnia Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – To jest nowy etap otwarcia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej również w kierunku Gdyni, bo to nowe przystanki na szlaku linii 201 między Osową a Gdynią. Wierzę, że otwarcie tych właśnie nowych przystanków, to będzie kolejny etap przełomowy dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – dodaje.

view szablon artykułu