Aktualności

Przyroda oczami Sławomira Zielińskiego

Pszczoła na kwiatku
Fot. ©Depositphotos/Ale-ks

Dlaczego starodrzewy i martwe drewno w lesie są tak ważne dla niektórych owadów? Na wykład dr inż. nauk leśnych, Sławomira Zielińskiego, z cyklu: „Spotkania z przyrodą" we wtorek, 22 listopada 2016 r. zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Spotkanie w filii nr 6 przy ul. Pilotów 3 połączone będzie z promocją książki pt. „Małą książeczka o owadach".

 

Wykład odbędzie się w oparciu o wyniki badań kilku obiektów na Pomorzu Zachodnim ze szczególnym uwzględnieniem rezerwatu przyrody jezioro Łubówko w Puszczy Drawskiej.

Badaniami objęto: Iwięciński Las pod Koszalinem, Buczynę Żołędowo pod Drawskiem, Buczyny nad Starą Drawą też pod Drawskiem oraz południowo-zachodnią rubież Puszczy Drawskiej (lasy administrowane przez Nadleśnictwo Smolarz), w tym rezerwat przyrody jezioro Łubówko.

Sławomir Zieliński – dr inż. nauk leśnych, entomolog, ochroniarz przyrody. Autor lub współautor blisko 400 publikacji, w tym kilku książek oraz blisko 60 prac studialnych, ekspertyz itp., głównie z zakresu inwentaryzacji i waloryzacji bezkręgowców w północnej Polsce. Specjalizuje się w ekologii owadów związanych z procesami rozkładu drewna, zwłaszcza chrząszczy z rodziny kózkowatych.

Uczestniczył w pracach badawczych w parkach narodowych (w Park Narodowy Bory Tucholskie, Drawieńskim Park Narodowy, Białowieskim Park Narodowy i Bieszczadzkim Park Narodowy), współtworzył plany ochrony kilkudziesięciu rezerwatów przyrody i kilku parków krajobrazowych. W ramach Nadmorskich Warsztatów Przyrodniczych w Kątach Rybackich uczy dzieci i młodzież entomologii oraz ochrony przyrody. Jest członkiem Klubu Przyrodników.

Spotkania z przyrodą – Mała książeczka o owadach

  • 22 listopada 2016 r., wtorek, godz.17.00
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – filia nr 6
  • ul. Pilotów 3
  • Gdańsk

Zobacz: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

herb województwa pomorskiego_logo instytucja kultury samorządu województwa pomorskiego

 

 

 

view szablon artykułu