Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/cf22927b-0f1c-4041-bb6f-0e9d7e39fef1.jpg Przynosi szczęście i… dzieci. Dziś święto polskiego boćka

Przynosi szczęście i… dzieci. Dziś święto polskiego boćka

Bociany białe

Wigilia Dnia Dziecka, 31 maja, to święto bociana białego. Na Pomorzu najwięcej bocianich gniazd jest w gminie Stary Dzierzgoń. Natomiast najwięcej dzieci bociany przynoszą mieszkańcom Sierakowic.

 

Polska jest największą na świecie ostoją bociana białego. Zajmuje on szczególne miejsce w polskiej kulturze. Stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu. Obecność jego gniazda na dachu chroni gospodarstwo i przynosi szczęście. Natomiast bocian latający nad domem symbolizuje pojawienie się dziecka w rodzinie.  

 

Kle, kle, kle… na Pomorzu

– W trakcie VII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego realizowanego w 2014 r. udało się skontrolować 60 procent gmin w naszym województwie pod kątem obecności gniazd tego powszechnie lubianego gatunku ptaka. Z przeszło 1350 skontrolowanych gniazd ptaki zajęły około 1000. Najwięcej, bo aż 63 gniazda, stwierdzono w gminie Stary Dzierzgoń – informuje Dariusz Ożarowski, pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz lider Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. – Jedno z największych, a zarazem najstarsze bocianie gniazdo w województwie pomorskim znajduje się w miejscowości Trutnowy na Żuławach – dodaje Ożarowski.

Bociany upodobały sobie także Kaszuby. Przykładowo w gminie Kartuzy naliczono ponad 20 gniazd, które zamieszkuje średnio po 5 ptaków. Natomiast w okolicy Sierakowicach w 30 gniazdach żyje 112 boćków, z czego 45 to młode. Co ciekawe gmina Sierakowice słynie w Polsce z największego przyrostu naturalnego.

 

Bocianie gniazdo w Trutnowach

Bocianie gniazdo w Trutnowach – jedno z największych na Pomorzu. Fot. Dariusz Ożarowski

 

Co łączy boćki z lampkami choinkowymi?

Obecnie bociany najczęściej budują swoje gniazda na słupach sieci energetycznych, drzewach i dachach budynków, rzadziej natomiast na kominach. Najchętniej na wysokości około 10-20 metrów nad ziemią, w pobliżu zasobnych w pokarm żerowisk. Do budowy bociany używają różnych materiałów powplatanych w gniazdo. Pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego znajdowali w nich m.in. worki foliowe, sznurki używane w trakcie żniw, a nawet… kilkunastometrowe odcinki lampek choinkowych.

Spis bocianów białych w naszym kraju realizowany jest co dziesięć lat. Wyniki ostatniego wskazują niestety na spadek liczebności tego gatunku o około 20 procent w stosunku do wyników z 2004 r. Rozwój intensywnego rolnictwa, osuszanie terenów podmokłych czy zarastanie łąk, powoduje zanikanie bocianiej populacji. Dla podtrzymania i zachowania bociana białego niezbędne jest zatem utrzymanie lub odtworzenie terenów stanowiących atrakcyjne żerowiska dla tego gatunku, takich jak żyzne łąki, obrzeża stawów czy tereny zalewowe rzek.

 

Dzień Bociana Białego w Polsce (31 maja) obchodzony jest od 2003 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Święto stanowi okazję do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz zwrócenia uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony tych ptaków. Dzień Bociana Białego obchodzony jest także w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. 

Z myślą o bocianach powstał Ogólnopolski punkt informacyjny 0 801 BOCIAN, czyli specjalna infolinia (0 801 26 24 26) oraz skrzynka mailowa (bociany@bociany.pl). Specjaliści udzielają porad z zakresu ochrony bociana białego, zwłaszcza w przypadku stwierdzenia poszkodowanych ptaków czy zagrożonych gniazd.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.