Aktualności

Przyjdź i zbadaj znamiona, czyli Rakoobrona znów w terenie

$image_alt
Fot. materiały prasowe Fundacji Rosa

Szum morza, promienie słońca i... tajemniczy czarny namiot – Fundacja Rosa już po raz drugi organizuje od 10 do 15 sierpnia 2015 r. na plażach Trójmiasta Letnią Akcję Edukacyjną Rakoobrony, by przekazywać wiedzę o profilaktyce onkologicznej i przeprowadzać bezpłatne badania znamion. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.

Plaża Jelitkowo w Gdańsku oraz plaża Śródmieście w Gdyni – w tych miejscach pojawi się czarny namiot kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, w którym zainteresowane osoby będą mogły bezpłatnie przebadać niepokojące znamiona na skórze oraz skorzystać z porady dermatologa. Wszystko po to, by zachęcić do profilaktyki czerniaka złośliwego.

W ubiegłym roku nasz czarny namiot cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy powtórzyć Letnią Akcję Edukacyjną - mówi Marta Kopanicka z Fundacji Rosa, szefowa kampanii Rakoobrona. - Przez trzy dni przebadaliśmy wtedy około 400 osób, kilkadziesiąt z nich zostało skierowanych na dalsze leczenie. Oczywiście, że nikt nie chce podczas urlopu dowiedzieć się, że coś niepokojącego dzieje się z jego organizmem. Nasza zeszłoroczna akcja pokazała jednak, że możemy uchronić chociaż część plażowiczów i – zwracając ich uwagę na profilaktykę czerniaka złośliwego –podnosić ich świadomość onkologiczną.

Oprócz skorzystania z porady dermatologa, osoby, które odwiedzą namiot Rakoobrony, otrzymają ulotki informacyjne i próbki kremu z filtrem UV, będą mogły sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie krótkiej ankiety, odpocząć na leżakach, ściągnąć i pograć w bezpłatną grę RKBN Defenders czy powalczyć o gadżety kampanii w minikonkursach.

Czarny namiot pojawi się 10 sierpnia na gdańskiej plaży w Jelitkowo. Po trzech dniach Letnia Akcja Edukacyjna przeniesie się na plażę Śródmieście w Gdyni.

Letnia Akcja Edukacyjna Rakoobrony w Gdyni w 2014 r. Fot. materiały prasowe Fundacji RosaLetnia Akcja Edukacyjna Rakoobrony w Gdyni w 2014 r.
Fot. materiały prasowe Fundacji Rosa

Czerniak złośliwy jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych, ale jego wczesne wykrycie daje możliwość wyleczenia nawet 90 proc. przypadków. – Chcemy zwrócić uwagę Polaków na to, jak ważne jest świadome przebywanie na słońcu oraz stosowanie zabezpieczeń przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB – smarowanie się kremami z filtrem, zakrywanie podejrzanych zmian skórnych czy noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych – wyjaśnia Marta Kopanicka.

Poza wiadomościami na temat czerniaka skóry, kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona porusza kwestie związane z profilaktyką raka płuca i raka szyjki macicy. Projekt jest prowadzony od wiosny 2014 roku, a jego główny element stanowią lekcje przeprowadzane przez nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na podstawie dostarczonych przez organizatorów materiałów. W roku szkolnym 2014/2015 do programu przystąpiły 332 placówki z całej Polski. Wiedzę na temat profilaktyki onkologicznej zyskały ponad 73 tysiące uczniów.

Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przy wsparciu Fundacji Onkologicznej Dum Spiro Spero przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

 

Letnia Akcja Edukacyjna na plażach Trójmiasta:

  • 10-12 sierpnia – Gdańsk, plaża Jelitkowo, godz. 11.00-16.00
  • 13-15 sierpnia – Gdynia, plaża Śródmieście, godz. 11.00-16.00

Więcej o kampanii Rakoobrona: www.rakoobrona.pl

Zobacz: Ulotka informacyjna kampanii Rakoobrona

Oprac. AK

view szablon artykułu