Aktualności

Przedterminowe wybory prezydenckie w Gdańsku 3 marca 2019. Wystartuje Aleksandra Dulkiewicz

Aleksandra Dulkiewicz na konferencji prasowej w Gdańsku na Ołowiance
Aleksandra Dulkiewicz otrzymała wsparcie m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, Aleksandra Halla oraz zastępców prezydenta Gdańska: Piotra Grzelaka, Piotra Kowalczuka i Piotra Borawskiego. Fot. www.gdansk.pl

Premier Mateusz Morawiecki 21 stycznia 2019 r. ogłosił w Gdańsku przedterminowe wybory na urząd prezydenta miasta, które odbędą się w niedzielę 3 marca 2019 r. Na specjalnej konferencji prasowej 22 stycznia Aleksandra Dulkiewicz, była zastępczyni zamordowanego Pawła Adamowicza, ogłosiła, że wystartuje w tych wyborach.

 

Zarządzenie przedterminowych wyborów jest efektem „wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta Gdańska wskutek śmierci".

 

Jedyna kandydatka?

Na razie Aleksandra Dulkiewicz jest jedyną kandydatka na urząd prezydenta Gdańska. – Nasze miasto, jego ukochane miasto, musi żyć i funkcjonować dalej – mówiła na konferencji Dulkiewicz. – Od trzynastu lat współpracowałam z prezydentem Adamowiczem. Uczył mnie, jak patrzyć na Gdańsk swoimi oczami, jak kochać gdańszczanki i gdańszczan. Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska. Choć kontekst jest bardzo trudny i bolesny, wiem, że by sobie tego życzył. Wystartuję z ramienia stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska", to środowisko progdańskie, proobywatelskie. Wierzę, że te wybory wspólnie wygramy. To nie będzie dla nas łatwe, ale miasto wolności i solidarności musi się rozwijać. W końcu Gdańsk jest najwspanialszym miejscem na świecie – podkreśliła Dulkiewicz, cytując ostatnie słowa Pawła Adamowicza, które wypowiedział na chwilę przed atakiem nożownika podczas finału WOŚP w Gdańsku.

Aleksandra Dulkiewicz obecnie pełni funkcję komisarza miasta, którą 17 stycznia 2019 r. nadał jej premier po wygaśnięciu mandatu Pawła Adamowicza. Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziały, że nie będą wystawiać swoich kandydatów.

 

Kalendarz wyborczy

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 29 stycznia będzie można zgłosić kandydatów do miejskiej komisji wyborczej, do 6 lutego zgłaszać kandydatów na prezydenta miasta. Od 18 lutego będzie możliwe nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych. Kampania wyborcza skończy się 1 marca o godz. 24.00, a wybory na urząd prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca 2019 r.

Do 26 lutego można składać wnioski o dopisanie wyborców do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze miasta.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka