Aktualności

Przedstawiciele Europarlamentu na Pomorzu. Odwiedzą tereny zniszczone przez nawałnicę [PROGRAM]

Powalone drzewa przez nawałnicę
Powalone drzewa przez nawałnicę. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Europosłowie w piątek 8 września spotkają się z samorządowcami w Chojnicach na Pomorzu i z mieszkańcami Żalna w województwie kujawsko-pomorskim. Delegacja przyjeżdża na zaproszenie marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

 

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego zapoznają się z rozmiarem strat na obszarach dotkniętych przez nawałnice, która przeszła nad Polską z 11 na 12 sierpnia.

 

Delegacja z Parlamentu Europejskiego

Do Gdańska na zaproszenie marszałka Mieczysława Struka, przyleci siedmioosobowa delegacja z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness i przewodniczącą Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Adina Valean. Będą też m.in. europosłowie Róża Thun, Jarosław Wałęsa i Tadeusz Zwiefka. Na prośbę marszałka, przedstawiciele Komisji Europejskiej pojadą do Chojnic, gdzie spotkają się z samorządowcami, by porozmawiać o formach pomocy w usuwaniu skutków nawałnicy. W Trzebuniu na Pomorzu i Żalnie na Kujawach parlamentarzyści spotkają się z mieszkańcami.

 

Odtworzenie lasów potrwa wiele lat

Na Pomorzu straty po nawałnicy wyliczono wstępnie na 1,5 mld zł. Podczas spotkania z parlamentarzystami będzie mowa m.in o formach wsparcia, które jest szczególnie istotne w przypadku zniszczonych lasów. Rewitalizacja terenów leśnych może potrwać wiele lat.

Na spotkaniu z parlamentarzystami samorząd województwa pomorskiego będzie reprezentował wicemarszałek Paweł Orłowski i przewodniczący Komisji Współpracy Międzyregionalnej i Zagranicznej Sejmiku Województwa Pomorskiego Bartosz Piotrusiewicz.

 

Program spotkania:

13.45 – 14.30 – spotkanie z samorządowcami w Starostwie Powiatowym w Chojnicach

14.30 – 15.00 – konferencja prasowa

15.00 – 15.45 – przejazd do Żalna (powiat tucholski)

15.45 – 16.15 – spotkanie z mieszkańcami

16.15 – 17.15 – do Trzebunia (gmina Dziemiany)

17.15 – 17.45 – spotkanie z mieszkańcami

17.45 – 19.15 – powrót do Gdańska
view szablon artykułu