Aktualności

Przebudowa za 60 milionów złotych. Prace na stacji Gdańsk Główny już trwają [GALERIA]

Przebudowa stacji Gdańsk Główny
Przebudowa stacji Gdańsk Główny. Fot. Aleksander Olszak

Nowe perony, stylizowane wiaty i pełna informacja pasażerska. Tak już za niecałe trzy lata będą wyglądać perony stacji Gdańsk Główny.

 

W pierwszym etapie prac budowlańcy zajęli drugi peron gdańskiej stacji.

 

Na początek rozbiórka

Prace rozpoczęły się kilka dni temu. Część drugiego peronu od strony Gdyni została zagrodzona, a schody z tunelu zostały zamknięte. Robotnicy rozebrali już sieć trakcyjną oraz tor nr 3. Rozpoczęło się również skuwanie nawierzchni peronu. Z dworcowego krajobrazu powoli znika również zabytkowa wiata osłaniająca platformę.

 

Perony po nowemu

Obecne niskie perony zostaną zastąpione przez wyższe. Dzięki temu wsiadanie do wagonów będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Dostęp do nich ułatwią ruchome schody oraz windy. Na wszystkich peronach zainstalowany zostanie nowoczesny system informacji pasażerskiej obejmujący zarówno gabloty z rozkładami jazdy, jak i wyświetlacze oraz nagłośnienie. Wiaty na peronach zachowają swój historyczny wygląd. Na drugim peronie wiata zostanie przesunięta tak, aby ułatwić przejście i zachować bezpieczną odległość od toru. Likwidacji ulegną znajdujące się na peronach budki, w których kiedyś pracowali dyżurni ruchu.

 

Są niewielkie utrudnienia

Prace prowadzone są tak aby zminimalizować utrudnienia dla podróżnych. Warto jednak słuchać komunikatów wygłaszanych przez megafony. Pociągi SKM kursujące trasą Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do Gdyni i Kartuz odjeżdżają z toru przy peronie 4. Pociągi dalekobieżne jadące w kierunku Gdyni zatrzymują się albo przy peronie 2 (tor nr 1) lub przy peronie 1 (tor nr 2). Harmonogram zamknięcia torów oraz rozkład jazdy został opracowany tak, aby zminimalizować ewentualne opóźnienia.

 

view szablon artykułu