Aktualności

Prezydent Dulkiewicz chciała zaprosić premiera do Okrągłego Stołu. Drogę zablokowali jej ochroniarze

Konferencja prasowa z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz odbyła się w poniedziałek, 3 czerwca 2019 r. przed budynkiem ECS w Gdańsku
Konferencja prasowa z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz odbyła się w poniedziałe,k 3 czerwca 2019 r. przed budynkiem ECS w Gdańsku. Fot. Aleksandra Chalińska

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała zaprosić premiera na rozmowy przy Okrągłym Stole, który ustawiony jest przed Europejskim Centrum Solidarności z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Mateusz Morawiecki, który przebywa w Gdańsku, zignorował zaproszenie. Drogę do premiera Dulkiewicz zablokowali ochroniarze. Premier złożył kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców i poszedł do Sali BHP.

 

Święto Wolności i Solidarności trwa na Pomorzu od 1 do 11 czerwca 2019 r.

 

Początek debaty

W poniedziałek, 3 czerwca 2019 r. w ECS rozpoczęło się dwudniowe Międzynarodowe Forum Obywatelskie w ramach obchodów pierwszych częściowo wolnych wyborów 1989 r. W poniedziałek rano, w przeddzień rocznicy, podczas konferencji prasowej, poprzedzającej forum Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że te obchody to początek ważnej debaty publicznej o ojczyźnie.

– Cieszę się, że dziś prawdopodobnie za chwilę nieopodal stąd pojawi się pan premier Mateusz Morawiecki – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Bo dzisiaj wszystkie drogi prowadzą do Gdańska. Tu świętujemy Święto Wolności i Solidarności. Będę chciała pana premiera zaprosić do rozmów przy Okrągłym Stole – mówiła Dulkiewicz.

 

Zaproszenie bez odpowiedzi

Dokładnie dziesięć minut później premier pojawił się na placu Solidarności, przeszedł obok ECS i złożył kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Prezydent Gdańska próbowała przywitać się z premierem i zaprosić go na uroczystości.– Dziękuję, że jest pan na Święcie Wolności i Solidarności, zapraszam do Okrągłego Stołu – mówiła Dulkiewicz.

Premier nie zatrzymał się, a na drodze prezydent miasta stanęli ochroniarze. Mateusz Morawiecki udał się kilkadziesiąt metrów dalej do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie zorganizowano konferencję naukową „Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny".

 

Mamy wspaniałą uroczystość

Premier na pytania dziennikarzy, czy odwiedzi ECS odpowiedział „Dziękuję, mamy tutaj w Sali BHP wspaniałą uroczystość".

W czasie wystąpienia podczas konferencji podkreślił, że zaproszenie na nią dostał od szefa NSZZ Solidarność Piotra Dudy w styczniu. – Dlatego zapraszam i panią prezydent Dulkiewicz, która tu nieopodal gdzieś również się znajduje, bo widziałem ją po drodze. Zapraszam i jej współpracowników na tę konferencję, która była zaplanowana kilka miesięcy temu – powiedział szef rządu.

Po południu prezydent Dulkiewiewicz wyjaśniła, że zaproszenie do premiera na obchody rocznicy 4 czerwca do Gdańska zostało wysłane 11 kwietnia 2019 r.

Uroczystości związane z 30. rocznicą pierwszych, częściowo wolnych wyborów trwają w wielu miastach w całym kraju. Obchody na Pomorzu potrwają do 11 czerwca.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka