Aktualności

Prawa kobiet i początek obchodów 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych. 14. Trójmiejska Manifa 8 marca

Manifa 2016
Trójmiejska Manifa 2016. Fot. www.facebook.com/manifa.trojmiasto

Taniec przeciw przemocy wobec kobiet, występ chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej i happening Armia Kobiet. Kilka tysięcy osób spotka się dziś o 17.00 przy Fontannie Czterech Kwartałów, by kolejny raz upomnieć się o prawa kobiet, równość i poszanowanie różnorodności.

 

W Dzień Kobiet 8 marca w wielu miastach w Polsce odbywają się tradycyjne już Manify, czyli feministyczne demonstracje. Co roku do akcji dołączają nowe miejscowości, a każda z demonstracji ma swoje hasło. Mottem 14. edycji Manify Trójmiasto jest idea zawarta w słowach „Myślę. Czuję. Decyduję".

 

100-lecie praw wyborczych kobiet

Manifa zacznie się o godz. 17.00 przy Fontannie Czterech Kwartałów (róg ulic św. Ducha i Grobla I w Gdańsku), a następnie przejdzie ulicami Śródmieścia w kierunku pl. Solidarności. Kilka godzin wcześniej, od 12.00 do 16.00, inicjatywa Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom organizuje miasteczko Strefa Kobiet przy City Forum. Będzie można obejrzeć wystawę z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce oraz zapoznać się z działalnością organizacji feministycznych.

Na demonstracji zostaną przedstawione postulaty – w tym roku jest ich 14. Wśród nich m.in. konieczność obrony Konstytucji, praw reprodukcyjnych człowieka, wolności wyboru, rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach i konieczność walki ze stereotypami płci. Organizatorzy Trójmiejskiej Manify zwracają uwagę na zbyt małą liczbę kobiet w polityce, biznesie i mediach, a także upominają się o przestrzeganie Konwencji Antyprzemocowej. Marsz wyraża też niezgodę na nacjonalizm, faszyzm, homofobię i antysemityzm.

Poza hasłami związanymi w prawami kobiet i mniejszości płciowych, Manifa ma zainaugurować obchody 100-lecia nadania praw wyborczych kobietom w Polsce. Polska była jednym z pierwszych krajów świata, które dały głos wyborczy kobietom. Dekret podpisał 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski. Po Polsce prawa wyborcze kobiet uznały takie kraje, jak Stany Zjednoczone (1920 r.), Hiszpania (1931 r.), Francja (1944 r.) czy Szwajcaria (1971 r.).

Po zakończeniu Manify o godz. 19.30 w klubie B90 odbędzie się koncert charytatywny Solidarność jest Kobietą, podczas którego zbierane będą pieniądze dla Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Na scenie zagrają Pochwalone, Moose The Tramp, El Banda oraz Tymon Tymański. Będzie też wystawa prac graficzki Marty Frej.

Więcej informacji o Trójmiejskiej Manifie pod linkiem.

 

 

Utrudnienia w ruchu

W związku z manifestacją i imprezami towarzyszącymi można spodziewać się utrudnień w ruchu. Między 9.30 a 19.30 kierowcy mogą napotkać trudności w okolicach pl. Solidarności i Targu Węglowego, a miedzy 10.30 a 19.00 na ul. Podwale Grodzkie i na terenie wokół City Forum. Na czas Manify z ruchu wyłączone zostaną ulice: Grobla II, Grobla III, Straganiarska, Targ Rybny, Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Gnilna, Aksamitna, Wałowa, Rybaki Górne, Popiełuszki i ul. Główna w kierunku budynku dawnej Dyrekcji Stoczni.

 

14. Trójmiejska Manifa „Myślę. Czuję. Decyduję"

  • 8 marca 2018 r., czwartek, godz. 17.00-19.00
  • Fontanna Czterech Kwartałów
  • ul. Grobla I
  • Gdańsk

 

Koncert charytatywny Solidarność jest Kobietą

  • 8 marca 2018 r., czwartek, godz. 19.30
  • Klub B90
  • ul. Elektryków
  • Gdańsk
  • bilety – 30-35 zł
view szablon artykułu

Archiwum wiadomości