Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/870f1eb2-46ac-4d88-9ac3-45ce68854175.jpg Prapremiera „Kamerdynera” w Warszawie. Specjalny pokaz filmu o losach Kaszubów na początku XX wieku

Prapremiera „Kamerdynera” w Warszawie. Specjalny pokaz filmu o losach Kaszubów na początku XX wieku

„Kamerdyner" otworzy 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 17 września 2018 r. Film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego i będzie walczył o prestiżową nagrodę Złotego Lwa. W kinach produkcja będzie miała premierę 21 września 2018 r.

Pokaz najnowszego filmu Filipa Bajona przyciągnie gwiazdy polskiego kina. Na czerwonym dywanie przed Teatrem Polskim w Warszawie, 11 września 2018 r. pojawią się m.in.: Sebastian Fabijański, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Łukasz Simlat i Marianna Zydek. Obecny będzie też członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

 

„Kamerdyner” to opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami – historią splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Jest wielka miłość, nienawiść, ale i walka o niepodległość oraz miejsce Kaszubów na mapie Polski.

 

Epicki film o Pomorzu

Film Bajona opowiada historię Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), bohater wzorowany na Antonim Abrahamie, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu – Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narastają niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

W obsadzie zobaczymy m.in. Janusza Gajosa, Adama Woronowicza, Annę Radwan, Borysa Szyca, Kamillę Baar i Sławomira Orzechowskiego. Plenery kręcono m.in. w Gdańsku, Pucku, Helu, Piaśnicy, Karwi czy Wejherowie. Do sieci już trafił teledysk do piosenki „Stare drzewa”, w którym można zobaczyć fragmenty filmu. Tekst i muzykę stworzył Kortez, jeden z najbardziej popularnych polskich piosenkarzy. Producentami filmu są Olga Bieniek i Mirosław Piepka.

Mecenasem filmu jest samorząd województwa pomorskiego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.