Aktualności

Prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zostaną pokazane na Majdanie

$image_alt
Autor: Jacek Staniszewski

W piątek, 28 lutego, dzięki mecenasom i partnerom w Polsce i na Majdanie, do Kijowa wyjechała wystawa gdańskich artystów, która zostanie zaprezentowana na Majdanie. Wraz z pracami na Majdan pojadą wyrazy solidarności samorządów Pomorza dla Ukraińców.

Wystawa "Shout for Ukraine" została sprowokowana ostatnimi dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie. Studenci Wydziału Grafiki/kierunek Grafika Projektowa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na czele z wykładowcą Jackiem Staniszewskim* postanowili w ten sposób wyrazić swoją solidarność z Narodem Ukraińskim. 40 plakatów przedstawia interpretację najnowszych wydarzeń na Ukrainie i nawołuje do pokojowego rozwiązania konfliktu oraz poszanowania wolności, swobód obywatelskich i dążeń Narodu Ukraińskiego. Jest to krzyk artystów z Gdańska, którzy w sposób najbardziej dla siebie autentyczny starają się zwrócić uwagę ulicy na temat Ukrainy. 

Nie jest to pierwsza tego rodzaju wystawa Pracowni Propagandy Społecznej, która słynie z tego, że podejmuje aktualne niekiedy bardzo trudne tematy społeczne. Jej wykładowca Jacek Staniszewski stara się w ten sposób uwrażliwić studentów na tematykę trudną i połączyć ją z wysokim poziomem artystycznym wykonywanych prac. Każda tego rodzaju wystawa stanowi też przyczynek do dyskusji i refleksji, które zaczynają się już w pracowni, podczas projektowania a na koniec wychodzą dalej na ulicę. 


Autorzy prac to: Eugenia Tynna, Piotr Paluch, Ola Miętus, Maja Tybel i Emil Čwik, Gabriela Warzycka, Agata Wilkowska, Basia Stec, Ania Faleńczyk, Natalia Lament, Zuza Zamorska, Natalia Uryniuk, Paulina Przygoda, Ania Orłowska, Edyta Majewska, Vera King, Julia Parchimowicz, Jacek Wielebski, Krzysiek Głażewski, Jacek Staniszewski 

Wystawa była wcześniej prezentowana na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP, debacie Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego a obecnie zostanie zaprezentowana w Kijowie na Majdanie. Wraz z wystawą w ekspedycję artystyczną udadzą się studenci/artyści Maja Tybel i Piotr Paluch, autorzy kilku prac tejże wystawy. 

Kontakt/organizatorzy: 
1. Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: studenci ASP pod kierunkiem prof. Jacka Staniszewskiego (tel.kom. 501 029 311 e-mail: jacek.staniszewski@asp.gda.pl) 
2. Gdańska Fundacja Dobroczynności - reprezentuje Grzegorz Kuleta (tel. kom. 512 105 080 email: grzegorz.kuleta@fundacjaaram.org.pl) 
3. C.HARTWIG GDYNIA S.A. - współorganizator i mecenas projektu Ewa Maj, Koordynator Działu Marketingu e-mail: E.Maj@chg.pl tel.kom. 502 012 077) 

Partnerzy projektu: 
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Projekt realizowany jest przy wsparciu Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdana Borusewicza 

*Jacek Staniszewski - artysta, muzyk, dr hab. na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykonał ponad 500 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów, projektował okładki płyt. Gra w zespole Maszyna do Mięsa. 
 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka