Aktualności

Poznaj historię Bractw Ław Dworu Artusa. Spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem

Hans-Jobst Siedler
Hans-Jobst Siedler. Fot. ze zbiorów iBedeker.pl

Muzeum Gdańska zaprasza na spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem, który przedstawi wyniki badań archiwalnych nad historią Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa. Wydarzenie zostanie zorganizowane w czwartek, 19 września 2019 r. Wstęp jest bezpłatny.

 

Bractwa Dworu Artusa rozpoczęły swoją działalność w latach 80. XV w. Ich nazwy pochodzą od poszczególnych ław. Najstarsze ze zgromadzeń, czyli Bractwo św. Rajnolda, rozpoczęło swoją działalność w 1481 r. Najmłodszym jest Bractwo Ławy Malborskiej pod Naszą Drogą Panią Różańca (1487 r.). Ławy św. Krzysztofa i św. Trzech Króli rozpoczęły działalność odpowiednio w 1481 i 1482 r.

– Te cztery zgromadzenia skupiały reprezentantów elit miejskich aż do zakończenia II wojny światowej. Zniszczenie Dworu Artusa i emigracja przedwojennych mieszkańców przekreśliło podtrzymywanie dawnych tradycji w Gdańsku. Ławy i ich członkowie kontynuowali jednakże działalność po wojnie w Lubece. Archiwalia uległy rozproszeniu, znaczna część z nich pozostała w Gdańsku i nie była badana. Nasz gość opowie o wynikach długoletniej kwerendy – mówi Krzysztof Jachimowicz z Muzeum Gdańska.

 

Hans-Jobst Siedler jest archiwistą Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece. Podczas spotkania w Dworze Artusa przedstawi wyniki swoich ostatnich badań. Jego wykład będzie tłumaczony na język polski.

 

Historia Bractw Ław Dworu Artusa. Spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem

  • 19 września 2019 r., czwartek, godz. 17.00
  • Dwór Artusa (Sień Gdańska)
  • oddział Muzeum Gdańsk
  • Długi Targ 43/44
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

Wydarzenie na Facebooku

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości