Aktualności

Potrzebne są miliony na naprawę dróg po nawałnicy. Czy rząd wypłaci odszkodowania?

Wiatrołomy przy drodze
Wiatrołomy przy drodze w gminie Studzienice. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Drogi wojewódzkie podlegające urzędowi marszałkowskiemu były przejezdne już następnego dnia po nawałnicy, która przeszła przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia, ale wiatrołomy uszkodziły nawierzchnię oraz pobocza. Koszt naprawy dróg sięga milionów złotych. Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie ubiegał się o odszkodowanie od administracji rządowej.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich cały pracuje przy naprawie dróg. Dotyczy to m.in DW 228 w miejscowości Sulęczyno, Jamno- granica woj., DW 214 Tuchlino-Mściszewice, DW 211 Puzdrowo-Gowidlino, Rokitki-granica województwa, DW 235 Dziemiany -Lamk, Chojnice-Męcikał-Brusy-Lamk, DW 212 Nieżychowice-Doręgowice, DW 240 Silno-granica woj.

 

Dziesiątki pracowników i firm zewnętrznych

Po katastrofalnej w skutkach wichurze, która przeszła przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia Rejony Dróg Wojewódzkich (RDW) pracowały przy drogach wojewódzkich zabezpieczając przewrócone drzewa, wywożąc wiatrołomy, naprawiając uszkodzone pobocze. Pierwsza interwencja miała miejsce 11 sierpnia o 23.00, gdy przez obfitą ulewę woda zaczęła przelewać się z przepompowni zalewając drogę w powiecie kartuskim. Wyrwanych lub połamanych zostało ponad 700 drzew, samorządy musiały zaangażować firmy zewnętrzne ze specjalistycznym sprzętem do wywożenia i zabezpieczenia wiatrołomów. Sprzątnie drewna, konarów i gałęzi potrwa jeszcze około miesiąca, a na terenie powiatu chojnickiego dłużej.

 

Czy rząd wypłaci odszkodowanie?

Naprawianie szkód i zlecanie wykonywania usług firmom zewnętrznym generuje koszty liczone w milionach. RDW w Chojnicach w trybie awaryjnym wydało ponad milion złotych na wynajem specjalistycznego sprzętu, zabezpieczenie i wywózkę powalonych drzew przez firmy zewnętrzne.  A to dopiero początek kosztownych prac. Szacunkowo potrzeba jeszcze około 5 mln złotych na doprowadzenie dróg do porządku oraz odtworzenie nawierzchni, chodników i ścieżek rowerowych. Sejmik Województwa Pomorskiego podczas nadzwyczajnej sesji przeznaczył 2 mln zł z budżetu województwa na naprawę uszkodzonych dróg.  

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku liczy na pomoc administracji rządowej. Wystosował pismo do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o przedstawienie procedur oraz zakresu niezbędnych dokumentów do przedstawienia oraz trybu w jakim ZDW w Gdańsku w imieniu Województwa Pomorskiego mógłby wystąpić o odszkodowanie za poniesione szkody.

 

view szablon artykułu