Potrawka z kury po kociewsku

Przygotowanie:

Przepis na potrawkę z kury znajduje się w książce „Kuchnia polska" z 1959 roku (s. 381-382): Sprawioną, starannie opłukaną kurę uformować (…), włożyć do wrzącej, osolonej wody. Gotować pod przykryciem do miękkości. Gdy kura na dogotowaniu, dodać włoszczyznę oczyszczoną, opłukaną i zrumienioną cebulę. Rosół odtłuścić, zdejmując tłuszcz łyżką z powierzchni rosołu. Przyrządzić sos: masło rozetrzeć z mąką. Rozprowadzić zimnym rosołem z kury, zagotować. Kurę podzielić na części (…), jarzyny pokrajać karbowanym nożem w grube słupki, włożyć do sosu. Zagotować, zaciągnąć żółtkami: surowe żółtka rozmącić, zmieszać z 1/8 l gorącego sosu, przyprawić do smaku solą i sokiem z cytryny lub „Cytrynalem". Wymieszać ze śmietanką lub śmietaną. Wyłożyć na okrągły półmisek, obłożyć ryżem, kaszą lub ziemniakami piure (purée), posypać zieloną, siekaną pietruszką. Sos można przyrządzić bez śmietanki.

Na uwagę zasługuje przygotowanie białego rodzynkowego sosu. W każdym regionie Polski biały sos przygotowuje się w inny sposób, zgodnie z pieczołowicie przechowywanym przepisem i rodzinną tradycją. Na Kociewiu gospodynie przygotowują sos na bazie gorącego rosołu, czyli wywaru z gotowanego drobiowego mięsa. Konsystencja sosu jest jednolita, a kolor zależy od liczby żółtek. Sos zawsze przyrządza się na bazie kwaśnej śmietany. W wydawnictwie „W kuchni i przy stole. Ksiónżka o jeściu na Kociewiu" znajduje się przepis na przygotowanie sosu rodzynkowego, tym razem z odrobiną słodkich migdałów.
Każda gospodyni miała też receptę na prawidłowe przygotowanie ryżu, z którym potrawka kociewska obowiązkowo była podawana: Riż się nie gotuje do białygo sosu, parzi się gó. W kamienny garnek sie wszistko wsypie ji ciut ciut soli przyńdzie. Gotowana woda z mlykiem. Przikryje sie, na plata postawji (…) – czytamy w jednym z wywiadów prowadzonych przez M. Pająkowską-Kensik z mieszkanką Kociewia.
Potrawkę z kurczaka po kociewsku przygotowywano bardzo starannie, nie oszczędzając na składnikach, dobierano tylko te najwyższej jakości.


Uwagi:
Na liście produktów tradycyjnych od 25 lutego 2008 r.


Trudność: Prosty

Jak podawać?
Potrawka z kury po kociewsku była daniem wykwintnym, serwowanym podczas okolicznościowych uroczystości i świąt. Podawano ją zawsze z rosołem, który stanowił pierwsze danie. Na przystawkę do potrawki jadano groszek z marchewką.