Aktualności

Postacie i wydarzenia z historii Polski w grafice włoskiej. Od Kazimierza Wielkiego do Józefa Sowińskiego – nowa wystawa 53 grafik w Słupsku

Grafika Śmierć księżniczki Wandy
Grafika "Śmierć księżniczki Wandy". Fot. źródło: https://www.muzeum.slupsk.pl

Na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku będzie można zobaczyć 53 grafiki. To ilustracje pochodzące z dwóch książek, które ukazały się po włosku. Wernisaż już w najbliższy piątek, 6 marca 2020 r. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia 2020 r.

 

Kuratorem wystawy, autorem scenariusza i katalogu jest Beata Zgodzńska, kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

 

Grafiki prezentowane po raz pierwszy

Grafiki zostały podarowane słupskiemu muzeum w 1969 r. Jednak, dopiero teraz, po raz pierwszy, będą pokazane. Wystawie towarzyszy 56-stronnicowy katalog formatu A4, w którym omówiono obie książki i ich autorów oraz zreprodukowano wszystkie prace i opatrzono je krótkim komentarzem. Dwutomowa „Storia della Polonia fino agli ultimi tempi", czyli „Historia Polski aż do czasów ostatnich" Bernarda Zaydlera została wydana we Florencji w 1831 r.  Autor, mieszkający w stolicy Toskanii, pracował nad nią około 10 lat. Z niej pochodzi 10 grafik, w tym „Śmierć księżniczki Wandy" oraz „Kazimierz Wielki daje prawa swojemu ludowi". Natomiast bohaterom powstania listopadowego poświęcona jest książka mieszkającego w Paryżu Józefa Straszewicza „I Polacchi della rivoluzione del 29 novembre 1830", czyli „Polacy rewolucji 29 listopada 1830". Publikacja ta została wydana z w Capolago w Szwajcarii w latach 1833-1834. Z niej pochodzi 35 grafik z portretami m.in. Pawła Jerzmanowskiego i Józefa Sowińskiego.

Wystawa może być interesująca z kilku powodów. Po pierwsze pokazuje znane nam wydarzenia w nietypowy sposób (Wanda wygląda niczym Joanna d'Arc). Po drugie opatruje polskich bohaterów włoskimi wersjami imion i nazwiskami bez polskich znaków – stąd Giuseppe Sowinski czy Giulio Malachowski, wreszcie po trzecie dotyka słabiej znanego zagadnienia grafiki reprodukcyjnej.


 

Postacie i wydarzenia z historii Polski w grafice włoskiej – wystawa

  • 6 marca 2020 r., piątek, godz. 12.00 – wernisaż
  • Wystawę można oglądać do 30 kwietnia
  • Zamek Książąt Pomorskich
  • ul.  Dominikańska 5-9
  • Słupsk

 

Postacie i wydarzenia z historii Polski w grafice włoskiej_plakat

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności