Aktualności

Podróżuj szybko i wygodnie koleją na Pomorzu

Pomorska Kolej Metropolitalna. Przystanek Jasień
fot. PKM

We wrześniu 2015 r. samorząd województwa pomorskiego uruchomił nową linię kolejową łączącą metropolię trójmiejską z Kaszubami. Dzięki podróży pociągiem tysiące osób codziennie może obecnie szybciej i wygodniej dojechać do pracy, szkoły lub na zakupy, a potem równie sprawnie wrócić do domu.

Przez lata z powodu braku atrakcyjnej alternatywy dojazdu do Trójmiasta, głównym środkiem transportu dla wielu mieszkańców Pomorza był samochód. Nawet jeśli ktoś wybierał komunikację autobusową, często i tak tracił potem kilkadziesiąt minut w porannych i popołudniowych korkach, gdyż autobusy i samochody korzystają przecież z tych samych dróg…

W konsekwencji zatłoczenie na wszystkich drogach dojazdowych do Trójmiasta stało się tak duże, że spowodowało ogromne wydłużenie czasu dojazdu do pracy i powrotu do domu. Dlatego we wrześniu 2015 r. samorząd województwa pomorskiego uruchomił nową linię kolejową łączącą metropolię trójmiejską z Kaszubami, dzięki której tysiące osób codziennie może szybciej i wygodniej dojechać do pracy, szkoły lub na zakupy, a potem równie sprawnie wrócić do domu.

Ponad 2 miliony pasażerów w rok

Pomorska Kolej Metropolitalna to nie tylko oryginalna architektura z charakterystycznymi czerwonymi wiatami oraz przyjazne dla pasażerów przystanki i węzły przesiadkowe, ale przede wszystkim nowoczesne i wygodne pociągi obsługiwane przez PKP Szybką Kolej Miejską w Trójmieście. W pierwszym roku funkcjonowania linii PKM przewiozły one już ponad 2 miliony pasażerów!

PKM stworzyła szybkie i wygodne połączenie centrum Gdańska i Gdyni z Portem Lotniczym. Z obu miast do lotniska można dojechać w nieco ponad 20 minut. Na samym lotnisku, aby ułatwić wszystkim dotarcie do przystanku PKM, namalowana została specjalna czerwona linia prowadząca pasażerów przez cały terminal wprost na perony, z których odjeżdżają pociągi SKM do Gdańska, Gdyni i Kartuz. Dzięki temu każdy podróżny najkrócej i najszybciej dotrze na swój pociąg. Po drodze może sprawdzić rozkład jazdy na ustawionych wzdłuż czerwonej linii specjalnych ekranach.
 

Szybciej i taniej – PKM rozwija miasto i region

Z otwarcia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej najbardziej skorzystali mieszkańcy nowych gdańskich osiedli budowanych w sąsiedztwie przystanków Gdańsk Kiełpinek i Gdańsk Jasień. Ma tu mieszkać nawet 40 tys. osób i to m.in. dla nich powstała ta zupełnie nowa linia kolejowa.
W ramach projektu PKM, trójmiejska SKM obsługuje łącznie aż cztery trasy:

aglomeracyjną:

  • Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna,

i trzy regionalne:

  • Gdańsk Główny – Kartuzy,
  • Kościerzyna – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna,
  • Kościerzyna – Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna.

I to właśnie regionalna część projektu PKM rozwija się najdynamiczniej. Tylko w ciągu pierwszego roku funkcjonowania połączeń kolejowych z Kartuz do Gdańska liczba pasażerów na tej trasie wzrosła aż trzykrotnie! Bo właśnie dzięki dojazdowi z głębi województwa do metropolii trójmiejskiej koleją mogą zaoszczędzić najwięcej czasu i pieniędzy.

Schemat linii kolejowych obsługiwanych przez PKP SKM

Mieszkańcy Kartuz dzięki SKM i PKM mogą dojechać do Gdańska Głównego w niecałą godzinę, natomiast dojazd z Żukowa do Gdańska Wrzeszcza – w przypadku przyspieszonych pociągów z Kościerzyny – zajmuje zaledwie 25 minut. Są to czasy nieosiągalne dla transportu samochodowego, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy przejazd na tych samych trasach samochodem może być nawet dwukrotnie dłuższy.

Parkingi dla samochodów i ułatwienia dla rowerzystów

Można także własnym autem podjechać na przystanek PKM, zaparkować na bezpłatnym parkingu i kontynuować podróż pociągiem SKM, nie martwiąc się o brak wolnych miejsc w centrum metropolii. Do przystanków PKM można też dojechać rowerami, dla których również wybudowane zostały specjalne parkingi, a w pociągach specjalne wieszaki, na których rowerzysta może przewieźć swój jednoślad bez dodatkowego biletu.

Bilety pasażerowie mogą kupować zarówno w kasach, jak i automatach biletowych, a także za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej SkyCash lub bezpośrednio u kierownika pociągu. Wszystko to sprawia, że korzystanie z transportu kolejowego na Pomorzu jest coraz przyjaźniejsze i wygodniejsze dla mieszkańców.

view szablon artykułu