Aktualności

Popart narodowy

$image_alt
Piotr Uklański, Deutsch-Polnische Freundschaft, 2011. Dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Bartosz Stawiarski

Piotra Uklańskiego zmagania z popem i ojczyzną będą tematem kolejnego spotkania z cyklu Za granicą sztuki. Wykład na ten temat wygłosi filmoznawca Jakub Majmurek. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza w środę, 8 kwietnia 2015 r. do Infoboksu.

Film, fotografia, instalacja, performance – posługujący się różnorodnymi mediami Piotr Uklański uważany jest za jednego z najbardziej wszechstronnych, znaczących i oryginalnych polskich twórców. Jego prace można znaleźć w najważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej, od Nowego Jorku po Warszawę. W cyklu Za granicą sztuki o artyście – równie dobrze czującym się  w świecie sztuki krytycznej jak i popkultury – opowie Jakub Majmurek z IFiS PAN.

Muzeum Emigracji w Gdyni już po raz drugi kieruje się „za granicę sztuki", zapraszając na  spotkania z postaciami wybitnych znanych, ale i mniej rozpoznawalnych, artystów-emigrantów. Cykl wykładów przybliża artystyczne koleje losu twórców, którzy dobrowolnie wybrali, bądź też zmuszeni byli wybrać, życie poza Polską, śledząc ich wpływ na sztukę polską i światową.

Za granicą sztuki, Piotr Uklański - plakatPodczas wykładu Jakub Majmurek przyjrzy się twórczości Piotra Uklańskiego – polskiego artysty wizualnego mieszkającego i tworzącego od lat w Nowym Jorku. Uklański stał się na krótką chwilę  znany niemal w każdym polskim domu – po tym, gdy w 2000 roku na wystawie w Zachęcie Daniel Olbrychski zdemolował szablą jego dzieło „Naziści" – serię 165 fotosów z popularnych filmów  przedstawiające gwiazdy w nazistowskich mundurach, w tym samego Olbrychskiego.

Całe to zdarzenie doskonale skupia główne napięcie obecne w sztuce artysty: napięcie między  elementem krytycznym, dyskursywnym a popkulturowym. Uklański z jednej strony wydaje się być  bowiem towarzyszem podróży polskiej sztuki krytycznej z jej tematami wykluczenia, ciała, tożsamości; z drugiej tyleż krytykiem, co koneserem współczesnej popkultury, zakochanym w jej  najbardziej śmieciowej produkcji, przetwarzającym ją w ramach swojego (bez)krytycznego projektu.

Jakub Majmurek będzie starał się pokazać to napięcie na twórczej drodze Uklańskiego. Skupi się   głównie na tym, jak artykułuje się ono w jednym szczególnym temacie: relacji artysty z jego własną tożsamością narodową. Choć Uklański dawno opuścił Polskę, w jego twórczości (nawet w tak   pozornie od polskich problemów oddalonych dziełach, jak nakręcony przez niego western „Summer Love"), można dostrzec projekt nowej, afirmatywnej, postmodernistycznej i popkulturowej wizji (post)narodowej tożsamości budowanej przez krytyczną sztukę wespół z najbardziej bezkrytycznym popem.

► Jakub Majmurek – filmoznawca, filozof, publicysta. Aktywny jako krytyk filmowy, pisuje także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, doktorant w IFiS PAN w Warszawie. Publicysta „Dziennika Opinii Krytyki Politycznej". Współpracuje z „Kinem", „Dwutygodnikem", „Camera Austria International". Współautor wielu książek filmowych, w marcu  ukazała się przygotowana wspólnie z Łukaszem Rondudą praca „Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej".

 

Za granicą sztuki – Piotr Uklański
———————————————————————

  • 8 kwietnia 2015 r.
  • godz. 17.30
  • InfoBox Obserwatorium Zmian
  • Gdynia, ul. Świętojańska 30       
  • wstęp wolny

Zobacz również: Muzeum Emigracji w Gdyni

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości