Aktualności

70 mln zł unijnego dofinansowania na zakup 10 pojazdów szynowych dla PKM

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski podpisali z przedstawicielami PESA Bydgoszcz SA: wiceprezesem Robertem Świechowiczem i prokurentem Maciejem Maciejewskim, umowę na dostawę 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych dla obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Uroczystość odbyła się 2 września na terenie budowanej stacji PKM Gdańsk-Niedźwiednik.

Projekt „Zakup 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Trójmieście", dofinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Umowa o dofinansowanie, 2 czerwca br., została podpisana w Warszawie przez członków Zarządu Województwa Pomorskiego: Ryszarda Świlskiego i Czesława Elzanowskiego oraz Pawła Szaciłło, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Projekt obejmuje zakup 10 pojazdów, w tym 3 szt. dwuczłonowych i 7 szt. trójczłonowych. Wartość całkowita projektu to 146 866 802 zł, kwota dofinansowania to 70 230 000 zł. 

– Po raz pierwszy w historii istnienia samorządu województwa zdarzyło się tak, że kupujemy za jednym razem aż tyle nowych pojazdów szynowych – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Pomorska Kolej Metropolitalna to jednak wyjątkowa inwestycja, również największa w historii pomorskiego samorządu. 

Przetarg na dostawę pojazdów dla PKM wygrała firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, która wykona zamówienie za kwotę 114 156 300 zł (cena pojazdu dwuczłonowego 10 701 000 zł (brutto), zaś cena pojazdu trójczłonowego 11 721 900 zł (brutto). Termin zakończenia dostawy poszczególnych pojazdów nastąpi w maju 2015 roku. 

– Nasze pojazdy bez problemu dadzą sobie radę nawet na trasie, która przebiega częściowo po morenowych wzgórzach, a więc w niełatwych warunkach – mówił Robert Świechowicz, wiceprezes PESA SA. – Żywotność zakupionych pojazdów to minimum 30 lat. 

Przypomnijmy, że wagony będą przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, wyposażone w monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, klimatyzację, a także przystosowane do przewozu rowerów (po 6 specjalnych uchwytów w każdym z pojazdów). Szyby w oknach bocznych i w drzwiach wejściowych będą zabezpieczone specjalną folią powleczoną klejem akrylowym z filtrem UV, o właściwościach antygraffiti (zapobiegająca zarysowaniom i zadrapaniom powierzchni szkła oraz odporna na działanie substancji żrących: rozcieńczonych kwasów i zasad). Pojazdy będą posiadały System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej z monitorami LCD i wyświetlaczami LED oraz zostaną wyposażone w system automatycznego zliczania pasażerów. Zakupione pojazdy będą wyposażone również w kompletną sieć do bezprzewodowego dostępu do Internetu dla podróżnych. Składy będą mogły rozwinąć prędkość do 120 km/h.


Pojazd dwuczłonowy


Pojazd trójczłonowy

Sławomir Lewandowski

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka