Aktualności

Ponad 4 mln pasażerów na gdańskim lotnisku. To ważny krok do osiągnięcia 5 mln pasażerów w całym 2019 roku

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Fot. Aleksander Olszak

W ciągu dziewięciu miesięcy 2019 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył ponad 4 mln pasażerów. To o ponad 6 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku. Zwiększyła się również liczba operacji lotniczych. Było ich ponad 37 tysięcy.

 

Najwięcej, bo ponad 564 tys. pasazerów obsłużonych zostało w lipcu. To zasługa nie tylko ruchu regularnego, ale również wakacyjnych czarterów.

 

Prawie 5 mln pasażerów

W ciągu 9 miesięcy 2019 roku z usług gdańskiego lotniska skorzystało 4 118 627 podróżnych. To o ponad 240 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. – Jesteśmy coraz bliżej 5 mln pasażerów. Zawdzięczamy to przede wszystkim regularnym liniom lotniczym – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Np. z linii holenderskich linii KLM latających do Amsterdamu skorzystało ponad 109 tys. podróżnych. Uruchomionych zostało również 8 nowych połączeń. – Ale nie zwalniamy, tempa. W najbliższych tygodniach, jeszcze w 2019 roku otwarte zostaną kolejne nowe trasy – dodaje prezes Kloskowski. W porcie lotniczym rośnie nie tylko liczba podróżnych, ale i liczba przesyłek towarowych. W ciągu 9 miesięcy przeładowano 5 026 142 kilogramów towarów. To o 9,8 proc. więcej niż w 2018 roku. Do ponad 37 tys. wzrosła także liczba startów i lądowań.  

 

Dokąd latamy?

Tradycyjnie najbardziej popularnym kierunkiem był Londyn. Na trzy lotniska stolicy Wielkiej Brytanii (LTN, STN, LGW) poleciało ponad 442 tys. podróżnych. Na drugim miejscu, z wynikiem ponad 331 tys. pasażerów uplasowało się Oslo. Trzecie miejsce podium zajmuje Sztokholm (około 223 tys. pasażerów). – Połączenie z największym współczynnikiem wypełnienia samolotów to trasa do Edynburga, obsługiwana przez linie Ryanair – podkreśla Tomasz Kloskowski.

view szablon artykułu