Aktualności

Ponad 330 tys. zł dla Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski, w obecności Mariana Szajny, przewodniczącego Komisji Samorządu i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej podpisali 14 umów dotyczących dofinansowania przez województwo pomorskie zakupu samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Kwota dotacji wyniosła 250 tysięcy złotych. Podpisane zostało również porozumienie dotyczące dofinansowania kwotą 87 tysięcy złotych zakupu samochodów uprzywilejowanych – nieoznakowanych dla pomorskiej Policji. 

Celem przekazania środków finansowych w kwocie 87 000 zł na rzecz Funduszu Wsparcia Policji jest dofinansowanie zakupu samochodów uprzywilejowanych – nieoznakowanych w ramach połączonych środków budżetowych i pozabudżetowych przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. Celem głównym zakupu będzie wymiana najbardziej wyeksploatowanych samochodów służbowych. W tym roku pomorska Policja w wyniku zakończonego przetargu wymieni 10 najbardziej zużytych pojazdów i powiększy o kolejnych 7 bazę tego typu samochodów. Dwa samochody marki „Kia Venga" z wyposażeniem specjalistycznym – komunikacyjnym zostaną sfinansowane przez samorząd województwa pomorskiego. Pojazdy te będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. Będą szybko przemieszczać się jako samochody patrolowe do zdarzeń drogowych i kryminalnych. 

Dzięki dofinansowaniu przez województwo pomorskie uda się zakupić 14 samochodów ratowniczo – gaśniczych, które będą używane przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w: Borzytuchomiu, Pomysku Wielkim, Opaleniu, Dzierżążnie, Kolbudach, Tychnowach, Linii, Lubichowie, Łebie, Potęgowie, Przywidzu, Sierakowicach, Stegnie i Chłapkowie. 

Wymienione jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonują w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, są bardzo sprawne pod względem dyspozycyjno-operacyjnym i uczestniczą w interwencjach lokalnych, jak również o charakterze ponadlokalnym. Stało się już praktyką że jednostki OSP, są tymi pierwszymi służbami ratowniczymi na miejscu zdarzenia, gdzie wystąpiło zagrożenie bezpieczeństwa publicznego. Od 2009 roku przebiega sukcesywna wymiana przestarzałych techniczno - technologicznie samochodów ratowniczo - gaśniczych na samochody o wysokiej sprawności technicznej i szybkiej mobilności. W procesie tym aktywnie finansowo udział bierze od roku 2009 samorząd województwa pomorskiego, przekazując co roku znaczne środki finansowe.

 

Małgorzata Pisarewicz

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka