Aktualności

Ponad 2 miliony złotych na usuwanie skutków żywiołu na Pomorzu. Dzisiaj nadzwyczajna sesja sejmiku

Grzegorz Grzelak, Jan Kleinszmidt, Józef Sarnowski. Fot. Sławomir Lewandowski
Prezydium sejmiku podczas sesji, od lewej: Grzegorz Grzelak, Jan Kleinszmidt, Józef Sarnowski. Fot. Sławomir Lewandowski

Radni, na uporządkowanie dróg wojewódzkich oraz zakup przez gminy pilarek dla jednostek ochotniczych straży pożarnych, chcą przekazać 2,1 mln zł. Środki te są potrzebne do likwidacji skutków nawałnicy, która miała miejsce na Pomorzu w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r.

 

Podczas nadzwyczajnej XXXVIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, 22 sierpnia 2017 r. będzie dokonana zmiana w budżecie. Radni wysłuchają też informacji na temat sytuacji na terenach dotkniętych nawałnicą oraz o podjętych działaniach ratowniczych i naprawczych związanych z kataklizmem.

 

Wciąż brakuje pilarek

Pilarki łańcuchowo-spalinowe służą m. in. do cięcia powalonych przez wichurę drzew i gałęzi. Samorząd województwa przekaże 100 tys. zł. Pozwoli to na zakup 20 urządzeń. Sprzęt za pośrednictwem gmin trafi do jednostek ochotniczych straży pożarnych, które nadal pracują nad usuwaniem szkód po wichurze. Dostaną je najbardziej potrzebujący.

 

Drogi wojewódzkie też ucierpiały

Wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne. Jednak szkody, jakie wyrządziła na nich katastrofalna pogoda są duże. Na naprawę i zabezpieczenie uszkodzonych przez nawałnicę dróg, radni mają przeznaczyć 2 mln zł. Środki będą przeznaczone na likwidację skutków żywiołu w Rejonie Dróg Wojewódzkich w Bytowie, Chojnicach i Kartuzach. Dzięki dodatkowym pieniądzom z pasa drogowego zostaną usunięte powalone drzewa i połamane gałęzie. Ponadto, będą odtwarzane konstrukcje dróg oraz zniszczonych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, tj. oznakowania pionowego barier energochłonnych oraz poręczy mostowych. Pozostałe drzewa będą doprowadzone do stanu bezpiecznego dla użytkowników dróg.

 

Program sesji

view szablon artykułu