Aktualności

Ponad 17 mln zł na sprzęt medyczny i rehabilitację kardiologiczną w Kościerzynie i Chojnicach

Umowę podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie i spółki Bonamed z Jarcewa
Umowę podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie i spółki Bonamed z Jarcewa. Fot. Aleksander Olszak

Dzięki unijnemu dofinansowaniu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie kupi między innymi tomograf komputerowy. Powstanie też nowa sala zabiegowa. Z kolei w gminie Chojnice powstanie ośrodek rehabilitacji kardiologicznej.

 

Umowę na dofinansowanie projektów poprawy infrastruktury służby zdrowia podpisali 4 lutego 2019 r.  marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz spółki Bonamed z Jarcewa.

 

Zdrowie jest na pierwszym miejscu

Dla samorządu województwa zdrowie mieszkańców Pomorza to priorytet. – Widać to w liczbie środków, jakie inwestujemy w rozwój infrastruktury szpitali, zakup nowoczesnego sprzętu czy informatyzację podmiotów leczniczych – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.  – Nowe inwestycje takie jak te w Kościerzynie i Chojnicach to doskonały przykład, że inwestujemy nie tylko w metropolii, ale w całym regionie – dodaje.

 

Precyzyjna diagnostyka w Kościerzynie

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie powstanie zabiegowa sala hybrydowa. To sala gdzie w jednym miejscu oprócz sprzętu operacyjnego znajduje się również aparatura diagnostyczna np. tomograf czy aparat do USG. Zmodernizowany zostanie Zakład Diagnostyki Obrazowej. Zakupiony będzie nowy tomograf komputerowy i dwa aparaty rentgenowskie oraz do USG, co poprawi jakość usług.  

 

Rehabilitacja kardiologiczna w Jarcewie

W Jarcewie w gminie Chojnice powstanie ośrodek rehabilitacji kardiologicznej. – Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 20 miejsc na rehabilitację stacjonarną oraz 20 miejsc dziennego pobytu. Kupionych będzie 10 kompletów do innowacyjnej rehabilitacji hybrydowej – mówi marszałek. Przeszkolony zostanie również zespół fizjoterapeutów. Przy rehabilitacji hybrydowej pacjent, który wcześniej był rehabilitowany na oddziale szpitalnym rozpoczyna tele-rehabilitację w domu. Mobilne urządzenia umożliwiają kontrolę zdalną kontrolę nad powrotem pacjenta do zdrowia.

 

Miliony na zdrowie Pomorzan

Obydwa projekty zyskają 85 proc. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. – Wartość projektu w Kościerzynie to ponad 15 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie około 13,5 mln zł. Z kolei ośrodek w Jarcewie otrzyma prawie 4 mln zł dofinansowania – wylicza marszałek Struk. Ten projekt realizowany będzie w ramach Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Chojnice-Człuchów. – Łącznie z podpisanymi dziś umowami w całym regionie realizujemy 34 projekty o wartości 724 mln zł – podsumowuje marszałek.

view szablon artykułu