Aktualności

Ponad stu uczniów i cztery tygodniowe turnusy. Zdolni z Pomorza – gdy nauka jest pasją [ZDJĘCIA]

Zdolni z Pomorza, letni obóz naukowy
Fot. Karolina Krzemińska

Dzięki unijnemu dofinansowaniu, w wakacje 2017 w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich młodzi ludzie mogli pogłębiać naukową wiedzę i nabierać energii na nowy rok szkolny.

 

Inauguracja czwartego, ostatniego w tym roku, obozu naukowego odbyła się 29 sierpnia 2017 r. W uroczystości wzięli udział wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki i rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu prof. Waldemar Moska.

 

Nauka, rozwój, ale przede wszystkim pasja

Te trzy hasła towarzyszyły każdemu z turnusów obozu. O swojej wielkiej miłości do sportu opowiadał rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu podczas uroczystej inauguracji obozu. – Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie pasja. Każdy człowiek powinien się czymś pasjonować i zajmować czymś, co będzie sprawiało mu radość i jak największą przyjemność. Zawsze wiedziałem, że chcę uprawiać sport, poszedłem do klasy matematyczno-fizycznej, a potem na studia na Akademię Wychowania Fizycznego, bo wtedy ta uczelnia tak się nazywała. I potem z tą pasją sportową związane było całe moje życie. Najpierw było to uprawianie sportu, potem profesja trenera, a później aktywność naukowa. A w tej chwili sport związany z wynalazkami i wdrożeniami – mówił prof. Waldemar Moska, rektor AWFiS.

 

Jachty i letni obóz naukowy

Letnie obozy to forma wsparcia dla wybitnych uczniów uczestniczących w projekcie Zdolni z Pomorza. Podczas tygodniowego pobytu młodzież przez 5 godzin dziennie uczestniczy w zajęciach i warsztatach, a 2 godziny spędza pływając na jachtach. W czterech turnusach uczestniczyło 120 osób.

– Jest to forma wyróżnienia, w obozach bierze udział jedna dziesiąta spośród 1200 uczniów objętych wsparciem w ramach projektu Zdolni z Pomorza. Aby zakwalifikować się na jeden z czterech turnusów, młodzi ludzie musieli spełnić kilka warunków – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Pod uwagę były brane m.in. wyniki konkursów organizowanych w ramach projektu, udział w spotkaniach akademickich. Liczyły się także osiągnięcia w olimpiadach naukowych – dodaje dyrektor.

 

Zdolni z Pomorza

Jest to nowatorski i unikatowy w skali kraju projekt prowadzony przez samorząd województwa pomorskiego. Jego celem jest zapewnienie szczególnie uzdolnionym uczniom pomorskich szkół wsparcia w osobistym rozwoju. Opieką obejmowani są uczniowie posiadający talenty zarówno w dziedzinie nauk ścisłych, jak i humanistycznych.

 

Zdjęcia: Karolina Krzemińska

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości