Aktualności

Ponad 1,5 tys. osób przebadanych podczas 45. Jarmarku Wdzydzkiego. Trwa akcja Pomorskie dla Zdrowia

Pomorskie dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. Aleksandra Kiełbratowska
Pomorskie dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. Aleksandra Kiełbratowska

Badanie USG, pomiar ciśnienia tętniczego i spirometria — to tylko niektóre z badań, z których mogli bezpłatnie skorzystać uczestnicy 45. Jarmarki Wdzydzkiego 14 i 15 lipca 2018 r. W ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich przebadało się 1577 osób. Nieprawidłowości wykryto u 68 osób.

 

Bezpłatnych porad podczas akcji Pomorskie dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich udzielili pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

 

Wykryto 68 nieprawidłowości

W trakcie dwudniowego Jarmarku Wdzydzkiego w Muzeum — Kaszubskim Parku Etnograficznym ciśnienie tętnicze zmierzyło 387 osób, u ośmiu osób wykryto nieprawidłowości. Poziom cukru we krwi sprawdziło 467 osób, w tym aż 43 osoby miały niepokojący wynik. Badanie USG wykonano u 66 osób, z tego prawie połowę (32 osoby) skierowano do specjalisty z wynikiem odbiegającym od normy. Konsultacje onkologiczne cieszyły się również dużym zainteresowaniem. Skorzystało z nich 215 osób, a u 24 osób wykryto nieprawidłowości. Do pulmonologa, by wykonać badanie spirometryczne, udały się 72 osoby. U 12 z nich wyniki były niepokojące. Natomiast samobadanie piersi nauczyło się wykonywać 370 osób, w tym 64 mężczyzn.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Przy stoiskach akcji Pomorskie dla Zdrowia na maluchów czekały balony, lizaki, odbijanie pieczątek z dłoni, mini plac zabaw oraz różne gry i zabawy.

Kolejne Pomorskie dla Zdrowia odbędzie się podczas Jarmarku Gryfitów w Słupsku, w niedzielę, 22 lipca 2018 r. w godz. 10.00-16.00. Konsultacje przeprowadzą specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

view szablon artykułu